10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościNarodowy Spis Powszechny – policja ostrzega przed oszustami

Narodowy Spis Powszechny – policja ostrzega przed oszustami

Narodowy Spis Powszechny to kolejna okazja dla oszustów, żeby w łatwy sposób wyłudzić nasze dane osobowe. Policja uczula i podaje wskazówki, jak nie wpaść w ich pułapkę.

Od 1 kwietnia do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Obowiązkowo powinniśmy się spisać poprzez samospis internetowy, który dostępny jest na stronie GUS-u.

Od maja natomiast pracę rozpoczęli rachmistrzowie, którzy dzwonią do osób i dokonują spisu przez telefon. Osoby te nie będą odwiedzać nas w domach – warto o tym wiedzieć.

Jak nie dać się oszukać fałszywemu rachmistrzowi?

Do odwołania zawieszono spis bezpośredni, więc tutaj sprawa wydaje się oczywista. Kiedy odwiedzi nas ktoś, kto podaje się za rachmistrza spisowego i będzie chciał od nas wyciągnąć informacje dot. gospodarstwa domowego – mamy do czynienia z oszustem. Wtedy zalecamy od razu powiadomić jednostkę policji.

Gorzej sprawa wygląda przy próbie wyłudzenia naszych danych przez oszusta podszywającego się pod rachmistrza telefonicznego. Jednak i tutaj mamy odpowiednie instrumenty, aby zweryfikować tożsamość rachmistrza.

NSP porady dla seniorów

  • Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: Sprawdź tożsamość rachmistrza
  • Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...