9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Narodowy Spis Powszechny – policja ostrzega przed oszustami
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Narodowy Spis Powszechny – policja ostrzega przed oszustami

Narodowy Spis Powszechny to kolejna okazja dla oszustów, żeby w łatwy sposób wyłudzić nasze dane osobowe. Policja uczula i podaje wskazówki, jak nie wpaść w ich pułapkę.

Od 1 kwietnia do 30 września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – największe badanie statystyczne realizowane raz na 10 lat. Obowiązkowo powinniśmy się spisać poprzez samospis internetowy, który dostępny jest na stronie GUS-u.

Od maja natomiast pracę rozpoczęli rachmistrzowie, którzy dzwonią do osób i dokonują spisu przez telefon. Osoby te nie będą odwiedzać nas w domach – warto o tym wiedzieć.

Jak nie dać się oszukać fałszywemu rachmistrzowi?

Do odwołania zawieszono spis bezpośredni, więc tutaj sprawa wydaje się oczywista. Kiedy odwiedzi nas ktoś, kto podaje się za rachmistrza spisowego i będzie chciał od nas wyciągnąć informacje dot. gospodarstwa domowego – mamy do czynienia z oszustem. Wtedy zalecamy od razu powiadomić jednostkę policji.

Gorzej sprawa wygląda przy próbie wyłudzenia naszych danych przez oszusta podszywającego się pod rachmistrza telefonicznego. Jednak i tutaj mamy odpowiednie instrumenty, aby zweryfikować tożsamość rachmistrza.

NSP porady dla seniorów

  • Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie: Sprawdź tożsamość rachmistrza
  • Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

  • Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...