14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Wielkopolscy pszczelarze otrzymają wsparcie marszałka
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wielkopolscy pszczelarze otrzymają wsparcie marszałka

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Tego dnia skupiamy się na dobrostanie tych pracowitych owadów. Dziś dobre wieści płyną również z Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Marszałek przeznaczy 2 mln złotych dla wielkopolskich pszczelarzy.

W Światowym Dniu Pszczół ustanowionym przez ONZ, wielkopolscy pszczelarze otrzymają wsparcie od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 2 mln złotych na zakup pokarmów pszczelich w ramach realizacji programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich – poinformowała Anna Parzyńska – Paschke, rzeczniczka prasowa marszałka.

Czytaj także: Możesz otrzymać darmowe nasiona

Okazuje się, że to nie pierwsze wsparcie, jakie otrzymali pszczelarze z Wielkopolski. – W ciągu ostatnich trzech lat samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. Dzięki temu udało się wymienić 100 proc. węzy w wielkopolskich pasiekach. W tym roku przyszedł czas na nową inicjatywę, czyli zakup pokarmów pszczelich – np. ciasta lub syropów wzbogaconych o składniki mineralne i witaminy, służących do zimowego i wczesnowiosennego dokarmiania rodzin pszczelich – wyjaśnia rzecznik.

O tym, że pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych stworzeń nie trzeba nikogo przekonywać. W powiecie śremskim to właśnie gmina Książ słynie z miłości do pszczół. – Są one niezwykle istotne w zachowaniu różnorodności biologicznej oraz umożliwiają rozmnażanie wielu roślin. Gmina Książ Wlkp., z uwagi na swój „pszczelarski” charakter, który zawdzięcza głównie wsi Kołacin, o pracowite owady dba przez cały rok – zapewniają urzędnicy ksiąskiego magistratu.

Czytaj także: W tej gminie kochają pszczoły

Gmina Książ Wlkp. od kilku lat promuje proekologiczne działania. – Należą do nich m.in. coroczne sadzenie drzew miododajnych, stworzenie ścieżki edukacyjnej „Plaster Miodu” w Kołacinie, czy zakładanie łąk kwietnych, które mają na celu zapewnienie przyjaznych warunków owadom pożytecznym w naszym regionie – wyliczają inicjatorzy akcji.

Również Biblioteka Publiczna w Książu Wlkp. świętuje Dzień Pszczół. – Dziś regał pod zegarem zmienił się w żółto-czarne barwy. Wypożycz jeden z tytułów, a dostaniesz od nas nasiona łąki kwietnej! – zachęca Mariola Kaźmierczak, szefowa ksiąskiego centrum kultury.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...