3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremPiękna uroczystość w Szymanowie

Piękna uroczystość w Szymanowie

W Szymanowie odsłonięto i poświęcono figurę Najświętszego Serca Jezusa, którą poddano gruntowej renowacji. Figura w tej miejscowości stoi już od 100 lat.

Uroczystość odbyła się w czwartek 20 maja, w obecności wielu mieszkańców tej miejscowości. Zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości powitała Maria Stefaniak, przewodnicząca Społecznego Komitetu Renowacji Figur. Niezwykłą historię fundatorów figury i okoliczności jej postawienia w tej miejscowości przedstawił Paweł Wojna, prezes Stowarzyszenia im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie, rodowity mieszkaniec tej miejscowości. Wymienił również nazwiska osób, które przyczyniły się do odrestaurowania figury NSJ w Szymanowie. Przemawiał również burmistrz Śremu Adam Lewandowski, który przypomniał o wcześniejszych udanych inicjatywach społecznego komitetu, dzięki którym odnowione zostały figury maryjne w Śremie i krzyże w Grzymysławiu i w Ostrowie.

Odrestaurowaną figurę poświęcił ks Wojciech Kryza, proboszcz parafii w Manieczkach. Całą uroczystość uświetnił organista Damian Grabny, który zaśpiewał kilka pieśni religijnych, akompaniując sobie na organach. Na koniec głos zabrała Dorota Plociniczak, której dziadek był fundatorem figury. Podziękowała wszystkim za pamięć i zaangażowanie przy pracach renowacyjnych.

Paweł Wojna, tuż po uroczystości, korzystając z okazji, że uczestniczyło w spotkaniu wielu mieszkańców Szymanowa i zaproszonych gości wspomniał o jednym z najbardziej znanych mieszkańców tej miejscowości – Zdzisławie Dobruckim, znanym żużlowcu Unii Leszno, wielokrotnym medaliście mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu, który właśnie w Szymanowie się urodził i tu spędził swoje dzieciństwo. Jego syn – Rafał, który poszedł w ślady ojca, jest dziś trenerem polskiej kadry narodowej. Dzień po uroczystości dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci pana Zdzisława. Zmarł w wieku 76 lat.

Więcej w najbliższym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...