17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Materiał partnera Menopauza, przekwitanie, klimakterium – opis zjawiska
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Menopauza, przekwitanie, klimakterium – opis zjawiska

Pod względem fizjologicznym w życiu kobiety możemy wyróżnić kilka istotnych etapów. Mowa tu oczywiście o rozpoczęciu miesiączkowania, okresie ciąży, a także o menopauzie. Wszystkie te zjawiska są bezpośrednio związane z płodnością i wszystkie tworzą poniekąd cykl, przez który przechodzi większość z pań. Nawet jeśli kobieta nie zdecyduje się na dziecko, w późniejszym wieku będzie miała do czynienia z klimakterium. Warto zatem przybliżyć sobie ten proces i sprawdzić, jakie są objawy menopauzy oraz co wówczas dzieje się z organizmem.

Menopauza – przebieg

Należy na wstępie podkreślić, że choć określenia „menopauza”, „klimakterium” i „przekwitanie” często są stosowane zamiennie, to jednak ich znaczenie nie jest tożsame. Menopauza to w gruncie rzeczy ostatnia miesiączka w życiu kobiety, a jej datę wyznacza właśnie dzień ostatniego krwawienia, po którym nie występuje ono przez co najmniej rok. Klimakterium i przekwitanie zaś odnoszą się do całego okresu związanego z tym momentem, który może rozpocząć się nawet kilka lat wcześniej.

Z biegiem czasu poziom hormonów płciowych żeńskich, czyli estrogenów, stopniowo maleje, aż do momentu, kiedy całkowicie przestają być produkowane. Jednocześnie dochodzi do wygaśnięcia funkcjonowania jajników. Oznacza to, że kończy się moment płodności, wobec czego zajście w ciążę staje się niemożliwe. Zwykle menopauza ma miejsce między 45. a 55. rokiem życia, choć dokładna chwila jej wystąpienia jest w dużej mierze uzależniona od czynników genetycznych, a do tego prowadzonego stylu życia.

Klimakterium możemy podzielić na 3 etapy:

 • premenopauza – czyli czas przed nastąpieniem ostatniej miesiączki, jednak już wówczas mogą być odczuwalne pierwsze objawy menopauzy, a poziom estrogenów zaczyna spadać;
 • perimenopauza – pojawiają się zaburzenia miesiączkowania;
 • postmenopauza – rozpoczyna się dzień po ostatnim krwawieniu. Symptomy wciąż są obecne, ale stają się coraz mniej uciążliwe.

Jakie są objawy menopauzy?

To, jakie objawy menopauzy wystąpią i jak bardzo będą nasilone, jest zależne od indywidualnego przypadku. Niemniej możemy wyróżnić charakterystyczne symptomy towarzyszące klimakterium, które obejmują nie tylko sferę fizyczną, ale także emocjonalną:

 • uderzenia gorąca;
 • nadmierna potliwość, szczególnie w nocy;
 • wyraźna utrata nawilżenia i jędrności skóry;
 • zaburzenia snu;
 • kłopoty z koncentracją;
 • huśtawki nastrojów;
 • suchość pochwy;
 • problemy z trzymaniem moczu;
 • bóle głowy, mięśni i stawów;
 • ogólne zmęczenie organizmu.

Może się zdarzyć, że objawy menopauzy będą utrudniać codzienne funkcjonowanie. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady ginekologa, który być może zaproponuje terapię farmakologiczną. Ponadto istnieje wiele prostych, domowych sposobów, które pozwolą nam na złagodzenie dolegliwości związanych z klimakterium. Ważne jest dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe oraz o odpowiednią ilość ruchu. By z kolei zatroszczyć się o cerę, która w tym czasie często staje się wiotka, dobrze jest zachowywać sprawdzoną rutynę pielęgnacyjną nastawioną na działanie nawilżające, odżywcze i przeciwzmarszczkowe.

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...