3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Dolsk 50 tys. zł na kościół - Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotacje
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

50 tys. zł na kościół – Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotacje

31 podmiotów otrzymało grant finansowy przyznany przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pieniądze otrzymała również parafia pw. św. Michała Archanioła w Dolsku.

Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków na parafię pw. św. Michała Archanioła w Dolsku z przeznaczeniem na prace remontowe w kościele św. Wawrzyńca przyznał okrągłe 50 tys. zł. To nie jedyne pieniądze na cele związane z remontem ołtarza głównego w zabytkowym kościele, jakie parafia otrzyma.

Proboszcz zwrócił się również do powiatu śremskiego o dotacje na ten cel. Jego wniosek został zaakceptowany i rada powiatu śremskiego uchwałą zatwierdziła 40 tys. zł. na prace konserwatorskie ołtarza.

Jak podaje parafia pw. św. Michała Archanioła w Dolsku obecną postawę kościół uzyskał prawdopodobnie w 1818 r jednak historia kościoła związana jest z notowaną na XIV-XV w. wsią Banie. Świątynia ta pełniła tu wówczas rolę kościoła parafialnego, aż do 1363 r., kiedy to została zniesiona, a ów kościół przyłączony został jako filialny do kościoła parafialnego w Dolsku.

We wnętrzu kościoła znajdują się trzy ołtarze: św. Anny Samotrzeć, św. Wawrzyńca i św. Izydora Oracza. Obraz św. Wawrzyńca męczennika, pochodzący z połowy XVII w. uznawany jest za cudowny i pokazuje świętego pełnego zachwytu niebiańskiego.

Rokrocznie 10 sierpnia w tym miejscu odbywa się odpust św. Wawrzyńca.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...