15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Od poniedziałku szczepienia nastolatków
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Od poniedziałku szczepienia nastolatków

W poniedziałek, 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. E-skierowania zostały wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim osobom z rocznika 2004.

17 maja otwarto rejestrację dla osób powyżej 16. roku życia. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach – otrzyma e-skierowanie w chwili skończenia 16 roku życia.

– E-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Co ważne, dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Ważne formalności

Aby przystąpić do szczepienia 16 i 17-latkowie muszą wypełnić specjalny formularz. Jest to kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

Kwestionariusz warto wypełnić w domu. Robi to zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka. Kwestionariusz jest dostępny pod tym linkiem.

Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda oznaczają brak konieczności obecności rodzica podczas szczepienia – zapewnia minister Adam Niedzielski

– Jeśli do Punktu Szczepień przyjdziesz bez wypełnionego formularza – dostaniesz go do wypełnienia w placówce. W takiej sytuacji osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie – dodaje szef resortu zdrowia.

Jak się zapisać?

Na szczepienie zarejestrować się można na różne sposoby:

  • Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989.
  • Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl.
  • Kontaktując się z wybranym punktem szczepień.
  • Wysyłając SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Interwencja poselska na nic się zdała. Lewoskrętu na obwodnicy nie będzie

Mieszkańcy Zbrudzewa mają dość jeżdżenia pod swoimi domami potężnych ciężarówek, które jadą przez wieś, by dojechać do hal położonych przy zbiegu ulic Śremskiej i...

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...