24.5 C
Śrem
niedziela, 7 sierpnia, 2022
spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościOd poniedziałku szczepienia nastolatków
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Od poniedziałku szczepienia nastolatków

W poniedziałek, 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. E-skierowania zostały wystawione osobom, które do 17 maja 2021 r. skończyły 16 lat oraz wszystkim osobom z rocznika 2004.

17 maja otwarto rejestrację dla osób powyżej 16. roku życia. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat skończy w nadchodzących tygodniach – otrzyma e-skierowanie w chwili skończenia 16 roku życia.

– E-skierowania dla tego rocznika będą wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Co ważne, dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat. Od poniedziałku wszystkie osoby z rocznika 2003 będą miały wystawione e-skierowanie i będą mogły zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Ważne formalności

Aby przystąpić do szczepienia 16 i 17-latkowie muszą wypełnić specjalny formularz. Jest to kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

Kwestionariusz warto wypełnić w domu. Robi to zarówno osoba szczepiona, jak i rodzic lub opiekun prawny nastolatka. Kwestionariusz jest dostępny pod tym linkiem.

Wcześniej uzupełniony i podpisany kwestionariusz oraz zgoda oznaczają brak konieczności obecności rodzica podczas szczepienia – zapewnia minister Adam Niedzielski

– Jeśli do Punktu Szczepień przyjdziesz bez wypełnionego formularza – dostaniesz go do wypełnienia w placówce. W takiej sytuacji osoba niepełnoletnia musi przyjść na szczepienie z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na zaszczepienie – dodaje szef resortu zdrowia.

Jak się zapisać?

Na szczepienie zarejestrować się można na różne sposoby:

  • Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię – 989.
  • Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl.
  • Kontaktując się z wybranym punktem szczepień.
  • Wysyłając SMS na numer 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe