28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni

Ponad 200 mieszkańców Niesłabina i okolic podpisało się pod protestem wyrażonym w charakterze pisma, które trafiło na ręce Adama Lewandowskiego, burmistrza Śremu.

Wracamy do tematu opisywanego na łamach „Tygodnia”. W artykule zatytułowanym „Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?” poruszaliśmy kwestię działań inwestora na jednej z działek w Niesłabinie. Na rozstrzygnięcie administracyjnych postępowań nie chcą także czekać zainteresowani mieszkańcy i zaczęli działać, aby tuż obok nic nie wyrosła im żwirownia.

„My mieszkańcy, w większości rolnicy, zwracamy się do Pana o nie wyrażenie zgody na usytuowanie kopalni odkrywkowej żwiru w miejscowości Niesłabin. (pisownia oryginalna) – czytamy we wstępie pisma, jakie pod koniec kwietnia przekazano burmistrzowi Lewandowskiemu.

Czytaj także: Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?

W piśmie skierowanym do miejskich władz możemy przeczytać o negatywnych skutkach planowanej inwestycji takich jak: obniżenie poziomu wód gruntowych, a przez to zniszczenie lokalnego rolnictwa i środowiska naturalnego. Mieszkańcy sołectw Niesłabin, Orkowo i Zbrudzewo, którzy podpisali się pod protestem, wskazują również na „nieodwracalny negatywny skutek na wartość rynkową (…) domów i działek”, których dorabiali się przez całe życie, a niejednokrotnie przez pokolenia.

Zdaniem protestujących szkody te mogą doprowadzić do bankructwa gospodarstw rolnych. Dlatego zwracają się do gminnych władz o zablokowanie mającej powstać w Niesłabinie inwestycji. Liczą, że burmistrz Śremu pochyli się nad ich losem oraz losem okolicznej przyrody i zastopuje te prace. Czy tak się okaże? Przekonamy się z czasem.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...