16.5 C
Śrem
czwartek, 21 października, 2021
Strona główna Aktualności Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni

Ponad 200 mieszkańców Niesłabina i okolic podpisało się pod protestem wyrażonym w charakterze pisma, które trafiło na ręce Adama Lewandowskiego, burmistrza Śremu.

Wracamy do tematu opisywanego na łamach „Tygodnia”. W artykule zatytułowanym „Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?” poruszaliśmy kwestię działań inwestora na jednej z działek w Niesłabinie. Na rozstrzygnięcie administracyjnych postępowań nie chcą także czekać zainteresowani mieszkańcy i zaczęli działać, aby tuż obok nic nie wyrosła im żwirownia.

„My mieszkańcy, w większości rolnicy, zwracamy się do Pana o nie wyrażenie zgody na usytuowanie kopalni odkrywkowej żwiru w miejscowości Niesłabin. (pisownia oryginalna) – czytamy we wstępie pisma, jakie pod koniec kwietnia przekazano burmistrzowi Lewandowskiemu.

Czytaj także: Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?

W piśmie skierowanym do miejskich władz możemy przeczytać o negatywnych skutkach planowanej inwestycji takich jak: obniżenie poziomu wód gruntowych, a przez to zniszczenie lokalnego rolnictwa i środowiska naturalnego. Mieszkańcy sołectw Niesłabin, Orkowo i Zbrudzewo, którzy podpisali się pod protestem, wskazują również na „nieodwracalny negatywny skutek na wartość rynkową (…) domów i działek”, których dorabiali się przez całe życie, a niejednokrotnie przez pokolenia.

Zdaniem protestujących szkody te mogą doprowadzić do bankructwa gospodarstw rolnych. Dlatego zwracają się do gminnych władz o zablokowanie mającej powstać w Niesłabinie inwestycji. Liczą, że burmistrz Śremu pochyli się nad ich losem oraz losem okolicznej przyrody i zastopuje te prace. Czy tak się okaże? Przekonamy się z czasem.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach innych mieszkańców, również dzieci, bestialsko zamordowanych...

Derby zasłużenie dla KSGB

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już w 8 minucie objęli prowadzenie po „samobóju” Stanisława Kiela, który interweniował na tyle pechowo, że...

Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi?! – zaproszenie na wykład

W środę, 27 października warto zajrzeć do muzeum, na ten dzień bowiem zaplanowano wykład pod ciekawym tytułem „Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi”....