24.1 C
Śrem
niedziela, 20 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Odmrażanie gospodarki w sobotę 15 maja wchodzi w kolejny etap. Oprócz zdjęcia maseczek na świeżym powietrzu i otwarcia ogródków gastronomicznych, co jeszcze się zmieni?

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie można zjeść posiłek w ogródku gastronomicznym.

Kolejny etap powrotu Polski do normalności zakłada także zdjęcie maseczek w większości sytuacji poza pomieszczeniami, powrotem imprez okolicznościowych czy też otwarciem się instytucji kultury.

Oczywiście jutrzejsze luzowanie obostrzeń obwarowane jest konkretnymi wytycznymi, kiedy do takich sytuacji będzie można dopuścić.

Czytaj także: Ze straży do tymczasowego szpitala covidowego w Poznaniu

I tak maseczki zdejmiemy tylko na powietrzu. W sklepach czy innych obiektach zamkniętych trzeba będzie ją posiadać, więc warto się w nią zaopatrzyć, wychodząc np. na spacer z rodziną.

Gastronomia w ogródkach obwarowana jest zachowaniem limitu osób na stolik i bezpiecznymi dystansami pomiędzy stolikami.

Do sali kinowej też jeszcze nie pójdziemy, ale z kultury będziemy mogli skorzystać na świeżym powietrzu – przy limicie miejsc – 50 proc. obłożenia miejsc.

Wracają także imprezy okolicznościowe w tym możliwość zorganizowania m.in. wesel i komunii – ale jedynie na zewnątrz; limit do 25 osób; w ścisłym reżimie sanitarnym, zachowany ma być m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).

Czytaj także: Dziś luzowanie obostrzeń. Co się zmienia?

Po weekendzie natomiast wracają dzieci do szkół – na razie w trybie hybrydowym dla klas IV-VIII szkół podstawowych oraz dla klas I-IV szkół średnich.

Zmiany dotykają również sfery sportu. Ten będzie można uprawiać w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy udziale 25 proc. publiczności obiektu.

Na kolejny etap luzowania będziemy musieli poczekać – do 28 maja.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...