4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościNa sygnaleNie daj się oszukać! To fake news

Nie daj się oszukać! To fake news

Oszuści nie próżnują! Policja ostrzega przed nową formą próby wyłudzenia naszych danych. Na Facebooku pojawiła się informacja o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. To fake news – alarmuje policja.

Wielkopolska policja ostrzega przed nowym sposobem wyłudzania naszych danych. – W ostatnim czasie na Facebooku pojawił się fake news o kilkunastu osobach, które jednocześnie zmarły po podaniu szczepionki. Aby przeczytać tekst zawierający szczegółowe informacje trzeba kliknąć w link i podać swoje dane. To podstęp oszustów, którzy chcą się wzbogacić. Jak się okazuje ciekawość to nie tylko pierwszy stopień do piekła. W tym przypadku to pierwszy krok do utraty sporej sumy pieniędzy… – informuje podinsp. Iwona Liszczyńska.

Post o zmarłych osobach odsyła do artykułu, który zawiera video i opis całej sytuacji. Po kliknięciu w link pojawia się jednak prośba o podanie i uwierzytelnienie swoich danych personalnych. Kierowani ciekawością internauci zapominają o zasadach bezpieczeństwa i przekazują takie informacje, nie wiedząc, że całe przedsięwzięcie to fortel oszustów.

Nie daj się oszukać! To fake news

Co jakiś czas na Facebooku pojawiają się fałszywe sensacyjne informacje dotyczące tematów, którymi ludzie szczególnie się interesują. Są to posty użytkowników wskazanych z imienia i nazwiska, które odsyłają do portali o nazwach wzbudzających zaufanie. Często mają one w nazwie słowa takie jak telewizja, informacja, policyjni, itp. W przeszłości takie fake newsy dotyczyły np. porwanych dzieci czy zwierząt, nad którymi znęcali się właściciele. Tytuły artykułów często wskazują, że informacja zawiera nagranie video pokazujące przebieg całego zdarzenia – wyjaśnia oficer prasowy

Przestępcy w bardzo prosty sposób przejmują naszą internetową tożsamość, którą mogą w dowolny sposób wykorzystać. Między innymi po to, aby się wzbogacić np. wyłudzając numer blik od naszych znajomych. – „Fejkowe” strony internetowe zawsze tworzone są na zagranicznych serwerach, aby utrudnić pracę organom ścigania – potwierdzają policjanci.

O jednym musimy pamiętać! Kilkając w posty odsyłające do sensacyjnych informacji nigdy nie przekazujmy swoich danych personalnych. Każdy kto nas o to prosi jest potencjalnym oszustem.

Oprac. DG

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...