-2.2 C
Śrem
piątek, 21 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Opłaty pobierane na cmentarzu komunalnym ostro w górę
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Opłaty pobierane na cmentarzu komunalnym ostro w górę

Szykuje się spora podwyżka stawek opłat pobieranych na Cmentarzu Komunalnym w Śremie. Burmistrz tłumaczy, że przychody uzyskane z tytułu pobieranych opłat nie pozwalają w pełni na pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania cmentarza. Środków brakuje też na inwestycje.

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Komunalnej i Rozwoju radni pochylą się nad tematem Cmentarza Komunalnego w Śremie. Pojawiły się bowiem nowe projekty uchwał dotyczące regulaminu cmentarza oraz w sprawie ustalenia stawek opłat obowiązujących na Cmentarzu Komunalnym w Śremie. Nie da się ukryć, że szykuje się spora podwyżka. Nawet o 500 proc…

Dotychczasowy cennik obowiązuje już ponad 20 lat, na podstawie Uchwały nr 408/137/2000 Zarządu Miejskiego w Śremie z dnia 29 grudnia 2000 roku. Wkrótce ma to jednak się zmienić.

W uzasadnieniu nowej uchwały czytamy: „Podjęcie przedmiotowej uchwały związane jest z uregulowaniem i ujednoliceniem obecnie stosowanych opłat cmentarnych oraz opłat za usługi świadczone na Cmentarzu Komunalnym w Śremie. Powyższe spowodowane jest m.in. aktualnie realizowaną inwestycją rozbudowy Cmentarza, a także bezterminowością prawa do grobów murowanych oraz grobów przeznaczonych do chowania urn z prochami, od których zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z linią orzecznictwa sądów winna być pobierana jednorazowa opłata”.

Okazuje się także, że w 2020 r. wpływy z opłat cmentarnych wyniosły 160 082,05 zł netto. – Co stanowi zaledwie 37 proc. środków finansowych wydatkowanych z budżetu gminy w 2020 r. na zarządzanie obiektem cmentarza, które wyniosły 437 886,53 zł – tłumaczą urzędnicy.

Cmentarz komunalny w Śremie

Zdaniem autora uchwały, dotychczasowe stawki nie pokrywają m.in. kosztów utrzymania obiektu – sprzątania, utrzymania zieleni, wywozu nieczystości stałych, energii elektrycznej, wykonywania prac konserwacyjnych i remontowych itp.

Ponadto po przeprowadzeniu analizy opłat cmentarnych obowiązujących na terenie innych wielkopolskich cmentarzy komunalnych, stwierdzono, iż opłaty te są znacznie wyższe od opłat obowiązujących na terenie gminy Śrem, co również przemawia za urealnieniem wysokości opłat cmentarnych – dodaje burmistrz

Porównajmy zatem stawki wprowadzone w 2000 roku z tymi aktualnie proponowanymi (nowe stawki w nawiasie):

– Za miejsce pod groby ziemne na okres 20 lat:

Pojedyncze

– dla dzieci do lat 7                  80 zł (300 zł)

– dla pozostałych                   100 zł (500 zł)

Podwójne                                250 zł (800 zł)

Potrójne                                  300 zł (1200 zł)

Poczwórne                              400 zł (1500 zł)

Ponadto pojawiły się nowe propozycje opłat związane z rozbudową cmentarza i powstaniem kolumbarium:

– Za miejsce pod grób ziemny, pojedyncze urnowe – 2000 zł

– Za miejsce pod grób murowany:

  1. a) pojedyncze – 4000 zł
  2. b) pojedyncze urnowe – 1800 zł
  3. c) podwójne – 8000 zł

– Za niszę w ścianie urnowej kolumbarium – 4000 zł

– Za miejsce w niszy urnowej w kolumbarium – 1800 zł.

Zmianie ma ulec także stawka za przechowywanie zwłok lub szczątków ludzkich w chłodni – z 30 zł na 50 zł, za każdą rozpoczętą dobę.

Co o zmianach sądzą mieszkańcy? – Te ceny proponowane, to dla zwykłych śmiertelników są horrendalne! Czy w naszym mieście mieszkają bogacze? Chciałbym, aby nasi Radni bardziej wnikliwie przypatrzyli się tym podwyżkom, a nie, że ktoś sobie tak wymyślił i tak.ma być… – podsumowuje pan Bogdan.

Radni tematem podwyżek zajmą się na najbliższej komisji. Zapewne temat zostanie podjęty również na sesji rady miejskiej. Będziemy się tej sprawie przyglądać.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Nie brakuje chętnych na remont dróg w gminie

Do przetargu na remont dróg w Brodnicy stanęło trzech oferentów, przy czym żaden nie jest z naszego powiatu i każdy mieści się w cenie,...

Śremska policjantka dała Julce nadzieję

„Pani kierownik, proszę podziękować ode mnie tej internetowej pani policjantce. U nas w domu dużo się zmieniło, mama ma pracę, ojciec już z nami...

Ponad pół powiatu w niebieskiej strefie ASF

Ponad pół powiatu śremskiego znalazło się w niebieskiej strefie ASF, czyli w obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń. W tej strefie znalazły się gminy Śrem,...