14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Matura to bzdura? Egzamin w czasie zarazy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Matura to bzdura? Egzamin w czasie zarazy

4 maja rozpoczęła się tegoroczna sesja maturalna. To kolejny egzamin w dobie pandemii. W tym roku, w powiecie śremskim, do matury przystąpiło 588 absolwentów. Wśród zdających znaleźli się również ci, którym nie poszczęściło się w roku ubiegłym.

To były wyjątkowo spokojne dni – jednym głosem mówią dyrektorzy szkół średnich z powiatu śremskiego. W ciągu pierwszych trzech dni matur nie doszło do żadnego zdarzenia, które zakłóciłoby przebieg egzaminu. Wyjątkiem był alarm bombowy w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie. – Zawiadomiliśmy policję, która skontrolowała teren. Egzamin opóźnił się zaledwie o kilka minut – informuje Wojciech Lisek, dyrektor placówki.

– Nasi uczniowie podeszli do egzaminów bardzo odpowiedzialnie. Były zachowane wszelkie sanitarne procedury – wyjaśnia Wisława Frydryszak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie. Natomiast Maria Bychawska, dyrektor ZST podkreśla, że wśród uczniów panowała wręcz radosna atmosfera. – Widać, że młodzież jest szczęśliwa z powrotu do szkoły. Z egzaminów wychodzą uśmiechnięci. Nie okazują zdenerwowania i zapewniają, że zadania były bardzo przyjazne – mówi.

– Język polski był bardzo łatwy. Postawiłam na Lalkę. Zadania z matematyki również nie sprawiły mi większego kłopotu. Myślę, że zdam na 90-100 proc. – cieszy się Karolina. Jej koledzy również są optymistami. – W tym roku matura to bzdura – żartują.

Trzeba jednak przyznać, że tegoroczni maturzyści to rocznik wyjątkowy. W ciągu trzech lat nauki, półtora roku spędzili na nauce zdalnej. Jak to wpłynie na ich wyniki okaże się 5 lipca. Tego dnia bowiem Centralna Komisja Egzaminacyjna ma podać wyniki.

Tegoroczna sesja matur rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 21 maja. Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do trzech podstawowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Oczywiście każdy absolwent może przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

CKE przygotowała dodatkowy termin dla osób, którym nie uda się podejść do egzaminów w maju. Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 1 do 16 czerwca, a egzamin w terminie poprawkowym 24 sierpnia.

W 2020 roku do matury w powiecie śremskim przystąpiło 492 uczniów. Egzamin zdało 306 osób. W związku z tym zdawalność wynosiła 62,2 proc.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...