14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Dolsk Wieszczyczyn: Biskup Fortuniak wizytował rodzinną parafię
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wieszczyczyn: Biskup Fortuniak wizytował rodzinną parafię

2 i 4 maja w parafii pw. św. Rocha w Wieszczyczynie gościł biskup Zdzisław Fortuniak. Powodem przyjazdu biskupa była wizytacja parafii, która – zgodnie z prawem kanonicznym – powinna odbywać się co najmniej raz na pięć lat.

Wizytacja w Wieszczyczynie miała szczególny charakter, gdyż jest to rodzinna parafia biskupa Zdzisława Fortuniaka. Wydarzenie było także bardzo ważne dla parafian.

W niedzielę, 2 maja biskup Fortuniak odprawił mszę świętą w intencji parafian. Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii i ograniczenie ilości wiernych w kościele, znaczna część parafian skorzystała z transmisji nabożeństwa na parafialnym facebooku. Ksiądz biskup wyjaśnił ideę wizytacji w parafiach, wspominając jednocześnie o spotkaniach biskupów z Ojcem Świętym. Zainteresowanie wiernych wzbudziła również przytoczona historia wieszczyńskiego kościoła, który według kronik istniał już w połowie XV wieku. Wcześniejsze dzieje kościoła nie są znane.

Pierwotnie był to kościół drewniany, dwukrotnie spalony. Ostatni pożar miał miejsce w roku 1906. Wtedy też postanowiono, że nowy kościół będzie murowany. Pierwotnie kościół w Wieszczyczynie był pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Zmiana patrona nastąpiła po drugim pożarze, w czasie którego cudem ocalał obraz św. Rocha. Postawiony na początku minionego stulecia kościół istnieje do dnia dzisiejszego.

Biskup Fortuniak wizytował rodzinną parafię

Ważnym wydarzeniem, zwłaszcza dla strażaków, była msza święta w intencji druhów z wieszczyczyńskiej parafii. Okazją ku temu był przypadający 4 maja Międzynarodowy Dzień Strażaka. Biskup Fortuniak odprawił nabożeństwo w intencji druhów żyjących, jak i tych, którzy odeszli na wieczną służbę. W homilii wspomniał o poświęceniu strażaków, którzy niejednokrotnie narażają własne zdrowie i życie, by ratować innych. W uroczystości wzięli udział strażacy z OSP Masłowo i Chrząstowo, a także druhowie z Drzonku. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe.

Podczas wizytacji biskup Fortuniak spotkał się także z emerytowanym proboszczem ks. kanonikiem Ryszardem Jankowiakiem, radą duszpasterską, przedstawicielami parafialnych grup duszpasterskich, odwiedził też szkoły w Masłowie i Chrząstowie. Dopełnieniem wizyty było udzielenie sakramentu bierzmowania.

Magda Przybyła

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...