19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Regionalizm – specjalność śremskiej biblioteki
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Regionalizm – specjalność śremskiej biblioteki

Biblioteka Publiczna w Śremie zajęła pierwsze miejsce w konkursie dotyczącym działalności związanej w regionalizmem. Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie – są najlepsi w tym, co robią!

Konkurs po nazwą „Regionalizm – specjalność bibliotek” ogłoszony został w lutym przez redakcję „Poradnika Bibliotekarza”. Miał on na celu podzielenie się swoimi doświadczeniami dotyczącymi regionalizmu. Nagrodzono najoryginalniejsze, najbardziej inspirujące pomysły na działania regionalne biblioteki. Śremska książnica zajęła pierwsze miejsce. Konkursową prezentację wykonała bibliotekarka Ewa Bąk.

– Termin nadsyłania prac mijał 31 marca. Od razu wiedziałam, że zgłoszę nasze działania do konkursu. Było to zadanie łatwe, ale jednocześnie bardzo trudne, bo tak dużo dzieje się u nas, że trzeba było się na coś zdecydować. Wyszło mi dwanaście stron tekstu w Wordzie. Zrobiłam do tego jeszcze prezentację – opowiada duma ze swojej pracy bibliotekarka.

Wśród przedstawionych w konkursie treści wiele miejsca zajęła działalność wydawnicza biblioteki, która od lat prężnie funkcjonuje w placówce. Tylko w roku 2020 ukazało się aż trzy pozycje. Jest to drugi tom „Słownika bibliograficznego Śremu” oraz szósty i siódmy tom serii „Śrem w małych monografiach”: „Śremska lista katyńska” Jarosława Wawrzyniaka i „Działalność Towarzystwa im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Śremie w latach 1999-2019 ” Leszka Mańkowskiego. Książki te cały czas są w sprzedaży. Można je zakupić w bibliotece oraz w księgarni przy Rynku.

W związku z wydaniem „Słownika biograficznego” na dzień 2 kwietnia 2020 roku zaplanowane mieliśmy spotkanie blisko pięćdziesięciu jego autorów. Miała to być uroczysta promocja książki. Pandemia pokrzyżowała nam plany. Do dziś mam jeszcze zaadresowane koperty z zaproszeniami do wszystkich tych osób. Byłaby to wspaniała okazja do spotkania. Część z tych osób miała ze sobą do tej pory tylko kontakt mailowy – mówi Ewa Bąk.

Na uwagę zasługuję także działalności wystawiennicza biblioteki. Ewa Bąk w zgłoszeniu konkursowym pisze o przygotowanej w 2017 roku wystawie „Tacy Byliśmy”. Wystawa ukazywała życie śremian w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Stworzona została z materiałów i dokumentów, jakie były zgromadzone w bibliotece: plakaty, fotografie, okolicznościowe publikacje i wycinki z gazet. Spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem.

Wystawy, jakie mamy okazję oglądać w śremskiej bibliotece są bardzo mocno związane z regionem. W roku ubiegłym pomimo panującej pandemii w bibliotece odbyły się dwie takie wystawy. W ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki swoje prace prezentowała Śremska Grupa Fotograficzna. Na uwagę zasługuje także wystawa prac „Spotkanie Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie.”

Dużą popularnością wśród mieszkańców Śremu cieszą się organizowane od 2009 roku imprezy pod nazwą „Promenada jak za dawanych lat”. Na przestrzeni lat odbyły się dwa wydarzenia, które były ściśle związane z naszym regionem. Są to „Staropolskie smaki” i „Śremski Fyrtel po naszymu”. Należy również pamiętać o wydanej przez bibliotekę książce Janiny Kuźnickiej „Łejery! Łokazja do chichranio!”.

Przy okazji zgłoszenia konkursowego Ewa Bąk pochwaliła się też swoją działalnością edukacyjną. Jest to bardzo ciekawa i interaktywna forma poznawania miasta, jego legend, zabytków, gwary i historii. Wszystko to w postaci atrakcyjnych wirtualnych spacerów, puzzli, krzyżówek i quizów. „Śrem multimedialnie”, „Śrem jak na dłoni” i „Poznaj Śrem” to formy zabaw o tematyce regionalnej, które wykorzystywane są nie tylko do pracy z dziećmi, ale też z seniorami.

Biblioteka w Śremie może być wzorem dla innych tego typu instytucji. Ewą Bąk wspomina jak dwa lata temu pracownicy biblioteki uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym przez Bibliotekę Wojewódzką.         – Instruktorki mówiły nam, co robić, aby utworzyć historyczną bazę osób, a my przecież już mamy taką bazę od dawna, bo mamy swój słownik biograficzny. Było zabawnie – wspomina.

Działalność regionalna śremskiej biblioteki to praca wielu osób na przestrzeni wielu lat. – To jest taka praca, że robi się ją latami – podsumowuje nasze spotkanie Ewa Bąk. Wszystkie działania biblioteki w zakresie regionalizmu są bardzo różnorodne. Biblioteka stara się dotrzeć do wielu odbiorców poprzez atrakcyjne formy aktywności. Począwszy od tradycyjnych książek i wystaw, a skończywszy na kodach QR i aplikacjach na smartfony.

Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie biblioteka Publiczna w Śremie zostanie uhonorowana publikacją w „Poradniku Bibliotekarza”. Ponadto w ubiegłym tygodniu do śremskiej książnicy dotarła nagroda rzeczowa. Jest to zestaw książek Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Serdecznie gratulujemy!

Czytelnia regionalna. Co to za miejsce?

Śremska czytelnia regionalna została utworzona w 2015 roku, kiedy to siedzibą biblioteki stał się budynek przy ulicy Grunwaldzkiej. Gromadzenie zbiorów o tematyce regionalnej i tworzenie warsztatu informacyjnego, pomaga użytkownikowi w szybkim dotarciu do poszukiwanych materiałów. Piśmiennictwo dotyczące Śremu i okolic biblioteka gromadzi od dawna. Obecnie na zbiór regionalny składają się:

  • druki zwarte tj. książki i broszury, wszelkie raporty o stanie gminy i powiatu, informatory o stanie ochrony przyrody w okolicy itp.
  • czasopisma lokalne: Głos Śremski, Gazeta Śremska, Tydzień Ziemi Śremskiej, Tygodnik Śremski
  • dokumenty życia społecznego m.in. plakaty, zaproszenia, foldery turystyczne, druki okolicznościowe, materiały promocyjne,
  • dokumenty wtórne /kserokopie/,
  • prace niepublikowane: maszynopisy, pamiętniki, wspomnienia,
  • prace licencjackie, magisterskie i dyplomowe.

W ramach czytelni regionalnej działa także pracownia biograficzna, która kompleksowo zajmuje się pracami związanymi z wydawaniem „Słownika biograficznego Śremu”.

W roku 2019 z Czytelni Regionalnej skorzystało 111 osób, udostępniono 286 woluminów, 407 czasopism oraz 45 innych materiałów (np. niepublikowanych prac).

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...