17.9 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaMateriał partneraJak wybrać laptopa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Jak wybrać laptopa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak wybrać laptopa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pierwszy komputer stacjonarny został zaprojektowany w 1945 roku. Było to urządzenie o ogromnych wymiarach i raczej nie stworzono go z myślą o użytku komercyjnym. Wraz z rozwojem technologii zaczęły pojawiać się coraz mniejsze komputery o coraz lepszej wydajności. Obecnie możemy korzystać z urządzeń mobilnych, czyli laptopów, które znacznie ułatwiają codziennie użytkowanie. Rynek oferują szeroką gamę komputerów tego typu, dlatego wybór może być naprawdę ciężki. Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa?

Z systemem operacyjnym czy bez?

Obecnie na rynku dostępne są laptopy zarówno z systemem operacyjnym, jak i bez niego. Która opcja będzie lepsza? Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji. Początkującym użytkownikom, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy w tym zakresie, poleca się zakup komputera z wgranym już systemem operacyjnym. Takie rozwiązanie będzie łatwiejsze i wygodniejsze, a do tego będziemy mieć pewność, że wszystko działa, jak należy.

Dla zaawansowanych użytkowników, którym zależy, aby mieć pełną kontrolę nad tym, co znajduje się na dysku, lepszym rozwiązaniem będzie laptop bez gotowego oprogramowania.

Ekran — rozmiar, rozdzielczość i rodzaj matrycy

Rozmiar i rozdzielczość ekranu oraz rodzaj matrycy będą miały istotny wpływ na komfort użytkowania laptopa. Jeśli chodzi o wielkość ekranu, to tutaj wiele zależy od tego, do czego będziemy laptopa używać. Do przeglądania internetu i wykonywania niewymagających zadań wystarczy ekran w rozmiarze 11,6 cala. Dla osób, które na laptopie wykonują więcej pracy, ale nadal chcą być mobilne (np. częste podróże pociągiem), dobrym rozwiązaniem będzie ekran o wielkości 13,3 lub 14 cali. Do oglądania filmów, grania w gry, czy wykonywania zaawansowanych zadań lepiej sprawdzi się większy ekran, czyli np. taki o wielkości 15,6 lub 17,3 cala.

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to sprawa jest bardzo prosta — im wyższa, tym obraz będzie bardziej wyraźny. Tutaj wiele zależy od własnych preferencji. W przypadku matrycy również najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami. Obecnie możemy wyróżnić 3 główne rodzaje matryc: matową, błyszczącą oraz z powłoką antyrefleksyjną. Ta pierwsza dobrze pochłania światło i eliminuje efekt odbicia, jednak nie zapewnia wysokiej jakości prezentowanych kolorów. Matryca błyszcząca to technologia, która zapewnia dobrą jakość obrazu i żywe barwy. Jej wadą natomiast jest to, że na wyświetlaczu odbija się światło. Trzecia matryca łączy w sobie cechy obu poprzednich.

Procesor w laptopie — Intel czy AMD?

Procesor w komputerze to aspekt, który w największym stopniu wpływa na wydajność naszego urządzenia. Jego wybór zależy głównie od tego, do czego będziemy używać komputera. Do uruchamiania gier będzie potrzebny oczywiście znacznie mocniejszy procesor niż do niewymagającej pracy i przeglądania internetu. Obecnie możemy wyróżnić dwóch głównych producentów: Intel i AMD. Jeszcze do niedawna najczęściej wybieranym rozwiązaniem był procesor Intel, jednak AMD oferuje coraz lepszy stosunek ceny do jakości. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj procesora będzie lepszy. Wiele zależy od naszych potrzeb.

Pamięć RAM i karta graficzna

Pamięć RAM ma wpływ na działanie laptopa i efektywność pracy. A ile pamięci RAM powinno być w komputerze? Odpowiedź jest bardzo prosta — im więcej, tym lepiej. Minimum niezbędne do poprawnego działania laptopa to 4 GB, jednak lepiej celować w większe ilości. Jeśli chodzi o kartę graficzną, to możemy wyróżnić jej dwa rodzaje: zintegrowana oraz dedykowana. Pierwsza będzie odpowiednia w laptopach biurowych, natomiast do gier i bardziej wymagających zadań lepszym wyborem będzie dedykowana karta graficzna.

Jeśli jesteśmy w trakcie poszukiwań laptopa, to warto zajrzeć tutaj https://szukamlapka.pl. Na stronie można zapoznać się z rankingami najlepszych laptopów w różnych kategoriach i zakresach cenowych.

A to ciekawe