12.2 C
Śrem
niedziela, 16 maja, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Na swoim koncie mają już ponad 100 transportów
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Na swoim koncie mają już ponad 100 transportów

Czasem jest to jeden transport w tygodniu, czasem pięć dziennie. Tu nie ma reguły. Wolontariusze zdecydowali się pomóc seniorom i swojej obietnicy dotrzymali.

Pod koniec grudnia 2020 roku ruszył Narodowy Program Szczepień. Jako pierwsi, poza nielicznymi przypadkami, zaszczepieni zostali pracownicy szeroko rozumianego sektora ochrony zdrowia. W połowie stycznia natomiast ruszyła rejestracja dla seniorów 80+. Szczepienia dla tej grupy rozpoczęły się 25 stycznia.

Wówczas pojawili się koordynatorzy ds. transportu. Bowiem, zgodnie z wytycznymi rządu, każda gmina ma obowiązek zapewnić transport osobom posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami lub mającym trudności z dostępem do punktu szczepień.

Koordynatorem ds. transportu w gminie Śrem jest Jolanta Pawliczak – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy. Numer telefonu, pod którym można zamówić transport to 534 564 452. Jest on dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Trzeba jednak pamiętać, że na transport mogą umawiać się osoby z wyznaczonym terminem szczepień.

– Jestem na pierwszej linii frontu. Na początku robię krótki wywiad, w jakim stopniu osoba potrzebuje wsparcia. Wówczas wiem, którą ekipę wysłać do pacjenta. Czasem osoba zejdzie z piętra o własnych siłach, czasem trzeba pacjenta znieść. Dla nas to nie problem. Na koniec seniorzy dzwonią z podziękowaniem – mówi Jolanta Pawliczak.

Z koordynatorem współpracuje Paweł Wawrzyniak, doskonale znany śremskim seniorom przedsiębiorca i inicjator Pomocnej Dłoni. Za transport seniorów odpowiadają również druhowie z OSP Pysząca oraz Paweł Michałowski, właściciel firmy transportowej „Trojan”. Wspólnie mają już na koncie 100 wykonanych transportów. A jak to wygląda w praktyce?

Poprosiłam Pawła Wawrzyniaka o to, bym mogła podpatrzeć jak wygląda ich praca. Umówiliśmy się na środę, 28 kwietnia. Tuż po godzinie 9.00 spotkaliśmy na parkingu przy ul. Poznańskiej. W swoim mieszkaniu czekała już na nas 85-letnia pani Janina. Seniorka była zarejestrowana na pierwszą dawkę szczepienia w śremskim szpitalu. Dlaczego tak późno? Szczepienie musiało zostać przełożone z uwagi na zły stan zdrowia śremianki.

Pod blok pani Janiny podjechał Paweł Michałowski z firmy Trojan. Jego bus przystosowany jest do transportu osób korzystających z wózka inwalidzkiego. W tym czasie drugi Paweł pomógł seniorce w wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

– Nie mamy czego się wstydzić. W punkcie w śremskim szpitalu wszystko jest bardzo sprawnie zorganizowane. Każdy pacjent wchodzi na konkretną godzinę. Trzeba jednak pamiętać, by mieć poprawnie wypełniony formularz. Na jego podstawie lekarz kieruje na szczepienie – wyjaśnia Paweł Wawrzyniak.

Tuż po szczepieniu pani Janina zapewniała, że ukłucie było w zasadzie bezbolesne, a kolejną dawkę otrzyma 1 czerwca. Następni pacjenci czekali na transport w swoim mieszkaniu przy ul. Chłapowskiego…

Dalszy ciąg reportażu przeczytacie w najbliższym wydaniu TZŚ lub w e-wydaniu (6.05)

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie...

Zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru. Damian Wesołowski nowym dzielnicowym KPP Śrem

Sierżant sztabowy Damian Wesołowski w służbie Policji jest od 2006 roku. Od samego początku zawodowo związany jest ze Śremie. Najpierw służył w konwojówce, a...

Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni

Wracamy do tematu opisywanego na łamach „Tygodnia”. W artykule zatytułowanym „Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?” poruszaliśmy kwestię działań inwestora na jednej z działek w...