0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?

Na działce geodezyjnej nr. ewid. 315/6 obręb Niesłabin wkrótce może wyrosnąć żwirownia. Trwają administracyjne prace nad tym, aby inwestor dopiął swego. Rzecz jasna inwestycja budzi obawy części mieszkańców miejscowości.

Teren Kalej i Lucin bogaty jest w złoża kruszywa, ale nikt – a przynajmniej nie mieszkańcy Niesłabina – nie przypuszczali, że również coś takiego znajduje się na terenie pól i łąk w pobliżu wsi. Okazuje się jednak, że odwierty wykonane na działce nr. ewid. 315/6 obręb Niesłabin wykazały obecność w ziemi kruszywa i właściciel terenu wystąpił do starostwa o uzyskanie odpowiednich pozwoleń na rozpoczęcie prac wyrobiskowych.

Urząd Starostwa Powiatowego w Śremie takiej zgody jeszcze nie wydał. Dokumentacja złożona przez inwestora jest obecnie analizowana i jeśli wszystko będzie w zgodzie z obowiązującymi przepisami, a same dokumenty będą wolne od wad, przesłane zostaną do śremskiego magistratu celem dalszych czynności administracyjnych.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, burmistrz Adam Lewandowski nie wydał żadnej decyzji w tej sprawie. – Nie został również złożony wniosek o wydanie decyzji. Z posiadanych informacji wynika, że trwa procedura dokumentowania złoża. Dla terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przeznacza tę działkę pod teren rolniczy oraz teren lasów – informuje Julia Projs z Pionu Komunikacji Społecznej i Informatyzacji Zespołu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Śremie.

Zdawać by się mogło, że mieszańcy okolicznej wioski mogą odetchnąć z ulgą. Nic bardziej mylnego, bowiem gdy inwestor uzyska zgodę od starostwa powiatowego, a tak najprawdopodobniej się właśnie stanie, będzie wnioskował do gminy Śrem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby mógł prowadzić odkrywkę kopaliny. Rada miasta uchwala plan miejscowy, ale dopiero po stwierdzeniu jego zgodności ze studium oraz po rozstrzygnięciu sposobu rozpatrzenia uwag wniesionych do planu.

Na działce potwierdzono obecność kruszywa, a więc zmienione musi być studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zawierające odkryte pokłady materiału kopalnianego.

Gmina będzie miała na to aż dwa lata – tylko bowiem czasu samorządom daje na uchwalenie nowego studium ustawa o prawie górniczym i geologicznym. Niemniej nie należy się liczyć z tym, że samorząd gminy Śrem w pełni wykorzysta przysługujący jej termin. Bowiem zbyt długie zwlekanie ze sporządzeniem studium może spotkać się z zaskarżeniem samorządu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z uwagi na bezczynność organu administracji publicznej.

Na działce zaznaczonej kolorem czerwonym może powstać Żwirownia.

Inną kwestią w przypadku tej działki, na której w przyszłości mają być prowadzone wykopaliska, jest bliskie sąsiedztwo lasów. Odległość lasów od wyrobiska ma być mniejsza niż 100 metrów, a to oznacza, że inwestor będzie musiał także uzyskać pozytywną opinię oddziaływania żwirowni na środowisko.

Jeśli wszystkie te wymogi zostaną spełnione starostwo powiatowe będzie musiało wydać koncesję na prowadzeni prac. Wówczas inwestor będzie mógł zacząć eksploatować złoże.

Część mieszkańców Niesłabina obawia się, że inwestycja wpłynie negatywnie na środowisko. Poza tym mają obawy, co się stanie z terenem, kiedy już odkrywka się zakończy. Czy wyrobisko zostanie zalane wodą czy może sprzedane pod teren do rekultywacji. Choć nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, to doświadczenia z Pyszącej i wyrobiskiem, które urosło do rangi nielegalnego wysypiska odpadów, mogą budzić uzasadnione obawy.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...