24.1 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Na sygnale Zysk się opłaca. Katalizatory znikają z aut
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zysk się opłaca. Katalizatory znikają z aut

Dla złodziei samochodów to prawdziwy diament, a na jego zdobycie potrzebują zaledwie kilku minut. Katalizatory są także kradzione na terenie powiatu śremskiego.

Policja przyznaje, tendencja jest zwyżkowa, bo jest to opłacalne dla złodziei. Na czarnym rynku katalizatory kosztują nawet kilka tysięcy złotych, a przed kradzieżą zabezpieczyć się trudno. Tylko w tym roku policja w Śremie przyjęła już cztery zawiadomienia o kradzieży katalizatora. Wszystkie te przypadki trafiły do szuflady, bo sprawcy pozostali nieuchwytni dla organów ścigania.

Sposób działania w Polsce i na całym świecie osób specjalizujących się w kradzieżach katalizatorów jest taki sam. Złodziejom na wycięcie drogocennej części z samochodu potrzeba najwyżej kilku minut. Przestępca najczęściej pod osłoną nocy kładzie się pod samochodem i za pomocą specjalnego noża do katalizatorów wycina przedmiot z układu wydechowego auta. Maksymalnie to kilka minut pracy, a zysk godny jest poniesionego ryzyka.

W ostatnim czasie kradzieże katalizatorów stały się jeszcze bardziej opłacalne z uwagi na zawarte w nich szlachetne pierwiastki, które można odzyskać. W katalizatorach znajdują się m.in. rod, pallad i platyna. Z czego cena tego pierwszego w ostatnich latach poszybowała znacznie w górę, stąd jest notowany wzrost kradzieży.

Wracając jeszcze do śremskich zdarzeń, to że sprawy kradzieży katalizatorów trafiły do szuflady i zostały umorzone z uwagi na brak wykrycia sprawcy, nie oznacza, że policjanci przy nadążającej się okazji nie otworzą ich ponownie. Pozostaje mieć nadzieję, że tak się właśnie stanie i złodzieje zostaną zatrzymani, a następnie postawieni przed sąd.

Czy istnieje skuteczna metoda, żeby się uchronić przed kradzieżą katalizatora? Policja mówi wprost – takie nie ma. Nawet jeśli ktoś posiada zamykany garaż czy monitoring wycelowany w auto, jedynie może to ograniczyć skalę, ale w stu procentach przed kradzieżą nie uchroni właściciela.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...