19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Na sygnale Tragedia w Czempiniu. Ogień odebrał im dach nad głową
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tragedia w Czempiniu. Ogień odebrał im dach nad głową

W poniedziałek, 19 kwietnia około godziny 10.00 w domu przy ul. Wiatrakowej w Czempiniu pojawił się ogień. Wewnątrz budynku przebywało dziecko. Na szczęście w porę przyszła pomoc. Nikomu nic się nie stało. Ogień strawił jednak cały budynek.

To było chwila. W poniedziałkowy poranek 11-letni Marcel poczuł dziwny zapach. W domu był sam. Chłopiec wybiegł na zewnątrz i poprosił sąsiadów o pomoc. Obawiał się, że coś może zagrażać zwierzętom, które zostały wewnątrz budynku. Ogień już trawił dach… Na pomoc ruszył pracownik firmy budowlanej, która prowadziła w sąsiedztwie remont. Z relacji strażaków wynika, że mężczyzna zaopiekował się chłopcem przebywającym na zewnątrz palącego się domu oraz ewakuował dwa psy z wnętrza budynku.

– Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie wpłynęło o godzinie 10:38 za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. Ze zgłoszenia wynikało, że w obiekcie może znajdować się dziesięcioletnie dziecko. Po niespełna siedmiu minutach na miejsce dotarli strażacy z OSP Czempiń, a za nimi kolejne zastępy. Do działań zadysponowanych zostało 10 zastępów w sile 38 strażaków – informuje st. kpt. Damian Gorwa, zastępca komendanta powiatowego PSP w Kościanie.

Tragedia w Czempiniu. Ogień odebrał im dach nad głową

Po dotarciu strażaków na miejsce okazało się, że ogniem objęta jest już spora część dachu budynku jednorodzinnego, w tym głównie nieużytkowane poddasze. Dzięki szybkiej akcji strażaków ogień nie przedostał się do części mieszkalnej. Niestety w czasie pożaru dach uległ poważnemu zniszczeniu, a spora jego część zawaliła się podczas akcji gaśniczej. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się ognia.

Strażakom udało się uratować większość dobytku, lecz sam dom nie nadaje się do zamieszkania. Pierwszą pomoc zaoferował burmistrz Czempinia. Zaproponował wsparcie w zabezpieczeniu mienia i ewentualnego znalezienia lokalu zastępczego, bowiem rodzina pozostała bez dachu nad głową i w ciągu kilku chwil straciła cały dorobek życia.

Poszkodowani już dziś marzą o tym, by odbudować dom i zacząć znów normalnie funkcjonować. Została założona zbiórka, która ma im w tym pomóc – zrzutka.pl/3feptu. Środki ze zbiórki zostaną przeznaczone na artykuły pierwszej potrzeby oraz materiały budowlane. Niezbędna jest też organizacja nowego miejsca, w którym 11-letni Marcel będzie mógł spokojnie kontynuować edukację.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...