28.9 C
Śrem
sobota, 19 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Mieszkańcy Lucin proszą o zamontowanie świateł
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Mieszkańcy Lucin proszą o zamontowanie świateł

Kilka tygodni temu, zarówno do przewodniczącego rady powiatu, jak i do burmistrza Śremu, trafiły zapytania radnych, którzy wystąpili w imieniu mieszkańców Lucin oraz innych okolicznych wsi. Domagają się oni postawienia oświetlenia drogowego na skrzyżowaniu drogi powiatowej z DW 432.

Radny powiatowy Emil Majsner przygotował interpelację, w sprawie zainstalowania oświetlenia przy skrzyżowaniu drogi powiatowej 2480p z drogą wojewódzką 432 w miejscowości Luciny.

Z kolei radny miejski – Grzegorz Wiśniewski, wystosował zapytanie do burmistrza: Czy gmina Śrem wesprze działania mieszkańców polegające na oświetleniu w/w skrzyżowania? Czy gmina Śrem rozważa partycypację w kosztach wykonania oświetlenia? Dotychczas w tej sprawie wypowiedział się śremski ratusz. Urzędnicy uważają, że tą sprawą powinien zająć się Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.

– Uprzejmie informuję, iż w związku z faktem, że jest to skrzyżowanie drogi wojewódzkiej i powiatowej oraz jest to teren niezabudowany (poza obszarem zabudowanym), czyli mamy do czynienia z budową oświetlenia drogowego związanego z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wykonanie w/w infrastruktury należy do zarządcy drogi wyższej kategorii, czyli do WZDW – informuje Szymon Wasielewski, naczelnik pionu rozwoju i infrastruktury śremskiego ratusza.

Naczelnik zapewnia również, że urząd miejski w Śremie poprosi o opinię prawnika, specjalizującego się w dziedzinie inżynierii ruchu, która pozwoli na przekazanie sprawy do WZDW.

Tymczasem radni tak argumentują swoją prośbę do władz. „Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ znajduje się na wzniesieniu. Ruch samochodów jest duży poprzez gęstą zabudowę miejscowości Luciny, Dąbrowa, Mechlin i Grodzewo. Ponadto z tego skrzyżowania korzystają śmieciarki, jadące do PSZOK w Mateuszewie. To skrzyżowanie jest użytkowane przez licznych rowerzystów i pieszych. W obrębie tego skrzyżowania znajdują się przystanki komunikacji publicznej. To skrzyżowanie stanowi także istotne miejsce w kontekście dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły oraz przedszkola w Dąbrowie”.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...