20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremEkolodzy alarmują – Nie wypalaj traw!
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Ekolodzy alarmują – Nie wypalaj traw!

Ten temat wraca co roku jak bumerang. Mowa o wypalaniu traw i mitach z tym związanych. Trzeba sprawę postawić jasno – wypalanie łąk nie wpływa korzystnie na plony. Wręcz przeciwnie! I może nas słono kosztować…

Urzędnicy poszczególnych gmin powiatu śremskiego wystosowali apel do rolników i działkowców, w którym przestrzegają przed negatywnymi skutkami wypalania traw. Niestety rolnicy i działkowcy wciąż wierzą, że takie działanie ma zbawienny wpływ na plony.

– W ich świadomości zachował się bowiem mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon siana. Nic bardziej mylnego. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt – podkreśla Andrzej Szweda-Lewandowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Dolscy urzędnicy przypominają, że podczas wypalania niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi, giną zwierzęta domowe oraz łowne. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zwraca uwagę na to, że wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby.

Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami – dodaje Andrzej Szweda-Lewandowski

Okazuje się także, że dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin. Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie).

Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których giną także ludzie.

Ekolodzy alarmują – Nie wypalaj traw!

To nielegalne!

Warto pamiętać o tym, że wypalanie traw oprócz tego, że jest niebezpieczne, jest też niedozwolone, co zostało określone w ustawie o ochronie przyrody oraz w ustawie o lasach.

– Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat – przypominają urzędnicy.

Oprócz wspomnianych sankcji Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników wypalających trawę karę finansową w postaci zmniejszenia dopłat, a w skrajnych przypadkach pozbawić całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Oprac. DG

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe