19 C
Śrem
poniedziałek, 4 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościMasowy punkt szczepień w Śremie i Kórniku?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Masowy punkt szczepień w Śremie i Kórniku?

Dzisiaj powinniśmy już wiedzieć, czy lokalizacje zaproponowane przez lokalne samorządy ze Śremu i Kórnika zostały zaaprobowane.

Nie cieszmy się zawczasu, bo nic nie jest przesądzone w tej kwestii, ale propozycja śremskiego oraz kórnickiego samorządu spotkała się już z akceptacją wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na terenie Metropolii Poznań, do której należy m.in. Śrem oraz Kórnik, wg wstępnych szacunków ma powstać 13 punktów masowych szczepień. Oba te miasta znajdują się na liście, jaką Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał do centrali i do Ministerstwa Zdrowia. Jednak do pełni szczęścia i akceptacji propozycji lokalnych samorządów potrzebna jest jeszcze zgoda „góry”.

Na tej liście, którą zaaprobował regionalny NFZ znajdują się dwa punkty masowych szczepień na terenie miasta Śrem oraz jeden w Kórniku. Jeśli chodzi o Śrem to tutaj mieszkańcy mieliby się zaszczepić przeciwko COVID-19 naturalnie w miejscowym szpitalu, gdzie już odbywają się szczepienia osób ze skierowaniem, oraz w Hali Bazar. Z kolei lokalizacją zaproponowaną przez władze Kórnika jest niedziałający w związku ograniczeniami pandemicznymi obiekt sportowy Oaza Kórnik.

Docelowo w każdym powiecie powinny być, co najmniej dwa duże punkty szczepień funkcjonujące, jako Punkty Szczepień Powszechnych. Jeden prowadzony przez PWDL (populacyjny punkt szczepień), najlepiej szpital z dużym potencjałem szczepień, drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów – organizowany „od podstaw” przez samorządy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ.

Jeżeli chodzi o ten drugi punkt szczepień, to ma on być zorganizowany poza obecną siecią placówek medycznych (np. w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru), stąd właśnie propozycja Hali Bazar w Śremie i Oazy w Kórniku.

19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Czy pośród tych pilotażowych będzie któryś z naszych? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że dziś ma zostać opublikowana dokładna liczba masowych punktów szczepień wraz z ich lokalizacjami.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe