3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Aż cztery osoby w powiecie zasługują na ekstra emeryturę. Dlaczego?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Aż cztery osoby w powiecie zasługują na ekstra emeryturę. Dlaczego?

W powiecie śremskim żyją cztery osoby, które mogą pochwalić się zacnym wiekiem. Mowa tu o mieszkańcach, którzy mają ponad 100 lat. To właśnie im należy się ekstra emerytura.

Z informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 240 osób, które ukończyły 100 lat życia. – Najstarsza z dostojnych jubilatek obchodziła w tym roku 111 urodziny. Na terenie II Oddziału ZUS w Poznaniu i podległych mu inspektoratów wypłacane są 63 takie świadczenia i zdecydowaną większość z nich pobierają kobiety – 55 emerytur – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie wielkopolskim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez prezesa ZUS. Rzeczniczka wyjaśnia, że jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Co ważne, świadczenie to nie jest jednorazowe, lecz wypłacane co miesiąc. – Od daty przyznania, wynosi ono 100 procent obowiązującej w danym dniu kwoty bazowej. Od 1 marca 2021 r. kwota bazowa to 4512,41 zł.  Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna – dodaje Marlena Nowicka.

Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób pobierających emeryturę lub rentę z ZUS, rozpatrywane są z urzędu, tzn. w celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku. Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, prezes ZUS podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego.

Najstarszy stulatek mieszka w Kole. Z kolei w Koninie mieszka najstarsza kobieta. W tym roku obchodziła 111 urodziny. W powiecie śremskim mieszkają cztery osoby, które mają na swoim koncie ponad 100 wiosen (dane z 31.03.2021r.).

Oprac. DG

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...