24.1 C
Śrem
niedziela, 20 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Targowisko miejskie przynosi straty
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Targowisko miejskie przynosi straty

16 września 2015 roku, po ponad rocznej modernizacji, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Śremie oddało do użytku Targowisko Miejskie przy ul. Grunwaldzkiej w Śremie. Wówczas obiekt zyskał nowoczesne oblicze. Dziś okazuje się, że finanse nie prezentują się już tak optymistycznie jak pierwotnie zakładano.

W Biuletynie Informacji Publicznej śremskiego ratusza został opublikowany dokument zatytułowany – Funkcjonowanie targowiska w Śremie i perspektywy rozwoju. Wynika z niego jasno, że od momentu zakończenia przebudowy targowiska (t.j. od 09.2015 – przyp. red.) spółka PGK w Śremie ponosi na tej działalności stratę. Rocznie jest to kwota rzędu 300-400 tys. zł. Nad tym problemem mają pochylić się radni miejscy podczas najbliższego posiedzenia Komisji Komunalnej i Rozwoju.

Remont za 10 milionów

Modernizacja targowiska kosztowała 10 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi zadaszenie targowiska, postawienie kilku nowych budynków, wybudowanie podziemnych zbiorników na odpady, poprowadzenie instalacji, kanalizacji oraz uruchomienie pompy ciepła. Budowa została sfinansowana ze środków własnych spółki PGK – 3,3 mln zł oraz kredytów na łączną kwotę 6,7 mln zł.

W projekcie wykorzystano stal, beton i cegłę. Cegłę głównie po to, aby scalić wszystkie budynki zgromadzone wokół targowiska – Kupiec, Odys oraz Pasaż. Już na poziomie koncepcji Targowiska widzieliśmy jak interesujący będzie to obiekt – skromny, a zarazem wysmakowany – czytamy na stronie PGK

Na targowisku miejskim mieści się 59 boksów handlowych, siedem lokali biurowych oraz jeden lokal handlowy w biurowcu. Ponadto targowisko tworzą pola targowe o łącznej powierzchni 3 964 m kw., a także parkingi.

Kupcy, chcący prowadzić działalność handlową na targowisku, muszą uiścić kilka opłat. Należą do nich: opłata za rezerwację miejsca, opłata eksploatacyjna, opłata targowa czy opłata za wynajem boksu. W tym miejscu warto przypomnieć, że 15 czerwca 2020 roku uchwałą rady miejskiej zwolniono sprzedaż z opłaty targowej. Decyzja ta miała związek epidemią koronawirusa. Opłata targowa wynosi 1,10 zł za m kw. w środy i soboty oraz 0,55 zł za m kw. w pozostałe dni tygodnia.

Koszty wyższe niż przychody

Przychody PGK pochodzą z 5 proc. prowizji od opłat targowych, z opłaty eksploatacyjnej, rezerwacji pól targowych oraz czynszu za wynajem lokali i boksów handlowych. Roczne przychody targowiska to około 700 tys. zł. Tymczasem koszty poniesione przez spółkę wynoszą 1,16 mln zł. Nie potrzeba rachmistrza, by wyliczyć sporą stratę. Na koszty składają się m.in. takie opłaty jak: podatek od nieruchomości, amortyzacja, prąd, woda, ścieki i wynagrodzenie dla zatrudnionych pracowników.

Z dokumentu opublikowanego przez BIP wynika, że w Hali Targowej „Kupiec” z 33 lokali handlowych aktualnie wynajętych jest zaledwie 13. PGK z początkiem 2021 roku zdecydowało się przeprowadzić remonty niektórych lokali w celu podniesienia standardu i atrakcyjności oferowanych pomieszczeń. Spółka planuje również przeprowadzić kampanię reklamową zachęcającą kupców do współpracy, a śremian do zmiany preferencji zakupowych. Nie da się bowiem ukryć, że kupcy mają sporą konkurencję w postaci marketów, dyskontów i innych sklepów wielkopowierzchniowych.

Recepta na sukces

Czy jest zatem szansa na odrobienie straty? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym papierowym wydaniu Tygodnia Ziemi Śremskiej oraz w e-wydaniu.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...