15.1 C
Śrem
czwartek, 21 października, 2021
Strona główna Aktualności Rząd przyznaje – jest za mało szczepionek
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Rząd przyznaje – jest za mało szczepionek

W piątek, 9 kwietnia odbyła się konferencja prasowa rządu dotycząca programu szczepień. Minister Michał Dworczyk, który jest odpowiedzialny za ten program, przyznał jasno – jest za mało szczepionek. I tym tłumaczy większość problemów z tempem szczepień.

Jeszcze dziś ma pojawić się rozporządzenie mówiące między innymi o kwalifikacjach do szczepień. Dotychczas mógł to robić jedynie lekarz. Rząd zdecydował się jednak na poszerzenie uprawnień w tym zakresie. Od teraz będą mogli ją przeprowadzać również farmaceuci, położne, ratownicy medyczni czy diagności laboratoryjni. Uproszeniu uległ również sam proces kwalifikacji na szczepienie. Pacjent będzie musiał wypełnić krótki kwestionariusz.

Narodowy Program Szczepień

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji odniósł się także do publikacji „Rzeczpospolitej”. – Dziennikarze napisali, że utylizujemy dużo szczepionek – chciałbym zdementować tę informację. Polska ma jeden z najniższych wskaźników utylizacji w całej Europie – zapewniał.

Narodowy Program Szczepień

Rząd przypomniał również o terminach zapisów dla kolejnych roczników. – W poniedziałek startuje rejestracja dla rocznika ’62. Mamy opublikowany kalendarz rejestracji, ale musimy być elastyczni – jeżeli okaże się, że frekwencja jest tak duża, że zaczyna brakować terminów, wtedy możemy na 1/2 dni wstrzymać proces szczepień – mówił minister Dworczyk.

Narodowy Program Szczepień

Minister Michał Dworczyk przyznał jasno – do Polski trafia za mało szczepionek. – Cały czas mamy ten sam problem – za mało szczepionek. Dziś nasz system przez brak dostaw wykorzystuje tylko 40 proc. swoich możliwości – mówił szef KPRM.

W przyszłym tygodniu NFZ przedstawi uzupełnioną mapę punktów szczepień. Rząd zapewnia, że zostanie poszerzona sieć punktów. – Chodzi o to, by mapa punktów została dostosowana do populacji na danym obszarze – dodał Dworczyk. Czy w powiecie śremskim pojawią się nowe miejsca, gdzie otrzymamy szczepionkę? O tym wkrótce zadecyduje NFZ.

9 kwietnia w powiecie śremskim odnotowano 43 nowe przypadki zakażenia. Wykonano 139 testów. Aktualnie 762 osoby są objęte kwarantanną.

Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach innych mieszkańców, również dzieci, bestialsko zamordowanych...

Derby zasłużenie dla KSGB

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już w 8 minucie objęli prowadzenie po „samobóju” Stanisława Kiela, który interweniował na tyle pechowo, że...

Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi?! – zaproszenie na wykład

W środę, 27 października warto zajrzeć do muzeum, na ten dzień bowiem zaplanowano wykład pod ciekawym tytułem „Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi”....