24.7 C
Śrem
wtorek, 16 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościRząd przedłuża obostrzenia
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Rząd przedłuża obostrzenia

W środę, 7 kwietnia minister zdrowia poinformował o dalszych decyzjach rządu w kwestii obostrzeń. Resort potwierdził tego dnia 14 910 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 638 zakażonych osób.

– Cały czas mamy trudną sytuację w szpitalach. Zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest ponad 78 procent, a respiratorów – niemal 79 procent. Te parametry są niebezpieczne – tłumaczył podczas konferencji Adam Niedzielski.

Szef resortu zwrócił uwagę na niewielki spadek dziennej liczby zachorowań. – Musimy pamiętać, że ten spadek związany jest z okresem świątecznym. Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, by przedłużyć zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia. W przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję co dalej – wyjaśniał minister zdrowia.

Aktualne pozostają poniższe zasady:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych pozostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej,
  • W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych jak np. poczta, targ, wciąż obowiązuje zasada 1 osoby na 20 metrów kwadratowych w placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych,
  • Maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra w miejscach kultu religijnego,
  • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne pozostaną zamknięte,
  • Nadal zamknięte są przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych. Rodzice będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona jest tylko do sportu zawodowego.

Minister Adam Niedzielski zapewnił, że pierwszym krokiem łagodzenia obostrzeń będzie powrót dzieci do placówek edukacyjnych.

Mam nadzieję, że jeszcze w kwietniu przedszkola i najmłodsze klasy I-III wrócą do nauczania. Przedszkola w trybie zwykłym, a klasy I-III co najmniej w trybie hybrydowym – mówił szef ministerstwa zdrowia

7 kwietnia w powiecie śremskim odnotowano 21 nowych zakażeń, wykonano 111 testów w kierunku Covid-19. Na kwarantannie przebywa 705 osób.

Źródłofot. KPRM
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe