19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Powiat zaoszczędził 3 miliony złotych
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Powiat zaoszczędził 3 miliony złotych

Trzeba wiedzieć, kiedy należy ogłaszać przetargi, no i mieć wolne środki. Dzięki temu można dużo oszczędzić – stwierdził podczas obrad rady Zenon Jahns. Jego trafne decyzje pozwoliły na wprowadzenie do tegorocznego planu cztery kolejne inwestycje drogowe o łącznej wartości ponad 3,2 mln zł.

Starosta śremski zaoszczędził na przetargach prawie trzy miliony złotych.To efekt mądrej strategii włodarza powiatu, który już na grudniowej sesji rady wprowadził do planu inwestycyjnego na ten rok wydatki majątkowe w wysokości prawie 15 milionów złotych.

Dzięki temu zostaną zrealizowane cztery kolejne inwestycje drogowe. Tej puli aż 14 milionów przeznaczono na drogownictwo, a jeden milion na potrzeby szpitala i oświaty. Możliwe to było dzięki wygospodarowanym wolnym środkom w poprzednim roku budżetowym. O tym, że powiat w ubiegłym roku będzie dysponował dużą nadwyżką finansową wiedziano już wcześniej, mówił o tym starosta na sesji budżetowej. Teoretycznie, można było już w ubiegłym roku przynajmniej część z tych środków przeznaczyć na dodatkowe inwestycje, ale tego nie zrobiono.

Dlaczego? Właśnie dlatego, że pod koniec roku na rynku usług budownictwa drogowego było drogo i nie opłacało się ogłaszać przetargów. Zrobiono to na początku tego roku, gdy przedsiębiorcy są zmuszeni ostro rywalizować o każdy kontrakt oferując bardzo konkurencyjne ceny. Efekty są takie, że zaoszczędzono na przetargach aż 2 miliony 729 tysięcy złotych.

– Trzeba wiedzieć, kiedy należy ogłaszać przetargi, no i mieć wolne środki. Dzięki temu można dużo oszczędzić. Mogliśmy ogłosić przetargi już pod koniec ubiegłego roku, ale wówczas warunki były niekorzystne, było drogo, a teraz na rynku jest dużo taniej i dzięki temu ten sam zakres robót, jaki założyliśmy w ogłoszonych przetargach zostanie wykonany dużo taniej. Było to możliwe dzięki temu, że dysponujemy gotówką i mogliśmy szybko ogłosić przetargi. W efekcie zaoszczędziliśmy prawie 3 miliony złotych i mogliśmy wpisać do planu kolejne inwestycje drogowe – stwierdził starosta Zenon Jahns.

Podsumowując tegoroczne wydatki majątkowe na drogi, będzie to przeszło 17 milionów złotych. To bardzo dużo, zważywszy, że powiat jest cały czas w reżimie oszczędnościowym narzuconym mu przez Ministerstwo Finansów po udzieleniu wielomilionowej pożyczki na spłatę długów po byłym SP ZOZ Szpital w Śremie.

Rada powiatu obradowała w piątek 26 marca, w trybie zdalnym. Uczestniczyło w posiedzeniu 17 radnych. Radni mieli do podjęcia 5 uchwał, w tym dotyczącą zmian w tegorocznym budżecie. Dzięki zaoszczędzonym środkom, wprowadzono do tegorocznego planu inwestycyjnego cztery inwestycje drogowe.

Przeprowadzone zostaną modernizacje dróg na odcinku Masłowo do drogi 434 za kwotę 1,3 miliona złotych, Międzychód – Pinka – droga wojewódzka 434 – za kwotę 600 tys zł, Brzóstowna – Mchy za kwotę 1,2 miliona złotych i modernizacja ulicy Zamenhofa w Śremie za kwotę 150 tys zł. Brakująca kwota w wysokości 526 tys zł zostanie wyasygnowana z wolnych środków – poinformowała radnych skarbnik powiatu Joanna Szczepaniak.

Kolejne uchwały podjęte na sesji dotyczyły Lokalnego Programu pomocy Społecznej, określenia zadań na które przeznacza środki PFRON, wieloletniej prognozy finansowej i udzielenia dotacji na prace konserwatorskie przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Rada udzieliła dotacji parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Dolsku na konserwację ołtarza głównego kościoła filialnego pw. św. Wawrzyńca w Dolsku w kwocie 40 tys zł. Ponadto rada udzieliła dotacji na remont dachu budynku gastronomicznego – dawnego kasyna wojskowego w Śremie przedsiębiorcy Damianowi Biankowi w kwocie 20 tys zł. Wszystkie uchwały zostały podjęte jednomyślnie.

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...