9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Aktualności Zmiana harmonogramu szczepień
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zmiana harmonogramu szczepień

Szczepienia przeciwko Covid-19 ruszyły pod koniec grudnia 2020r. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Dotychczas zaszczepili się m.in. medycy, nauczyciele i seniorzy. We wtorek, 30 marca premier zapowiedział przyspieszenie akcji szczepień. Jak to ma wyglądać w praktyce?

– Narodowy Program Szczepień to jest egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania, egzamin ze struktur państwa i naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych. Jest programem, od którego zależy szybki powrót do normalności – zapewniał we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Według rządowych statystyk, dotychczas szczepionkę otrzymało 6 mln osób. W tym jedną dawkę podano niemal 4 mln osób. Dwie dawki otrzymało 2 mln. Rząd zapewnia, że przyspieszy cały proces i do końca czerwca br. zostanie wykonanych 20 mln szczepień, a do końca sierpnia szczepionkę otrzymają wszyscy chętni. W jaki sposób?

Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek przeciw Covid-19 w II kwartale tego roku – przyspieszamy! – zapewniał premier

Rząd zapowiada zwiększenie liczby punktów szczepień oraz personelu. Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach POZ i szpitalach. W II kwartale zostanie poszerzony katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.

Zmiana harmonogramu szczepień

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek, a także mogą być dostępne w dużych zakładach pracy. Tu pojawia się zapis mówiący o tym, że pracodawca będzie musiał wykazać minimum 500 osób chętnych do zaszczepienia.

W II kwartale kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. Wkrótce do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

W kwietniu zostaną uruchomione zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z poniższym harmonogramem.

Zmiana harmonogramu szczepień

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...