15.1 C
Śrem
czwartek, 21 października, 2021
Strona główna Aktualności Od dziś nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Od dziś nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

W związku z intensywnym wzrostem liczby zachorowań na Covid-19, rząd wprowadził nowe zasady dotyczące kwarantanny dla podróżujących. Nowe przepisy zostały zróżnicowane na strefę Schengen i kraje poza strefą. Osoby zaszczepione będą zwolnione z kwarantanny. Nowe zasady obowiązują od wtorku, 30 marca.

– Ujednolicamy zasady kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport lądowy, jak i lotniczy. Dzielimy je na obszary Schengen i spoza Schengen – tłumaczył na konferencji rzecznik rządu Piotr Muller.

Według nowych wytycznych podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, jednak nie starszy niż 48 godzin.

Natomiast podróżni przybywający spoza strefy Schengen, będą bez wyjątku kierowani na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu. Osoby te mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

  • Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen:

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Rząd zapowiedział wyrywkowe kontrole na granicach. – Jeśli chodzi o lądowe granice Polski sytuacja będzie wyglądała jak na granicy z Czechami i Słowacją – nie ma standardowej kontroli, ale będą na granicach patrole, które sprawdzą, czy przekraczający granice spełniają wymogi i posiadają aktualny test – wyjaśniał rzecznik rządu Piotr Muller.

Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Od dziś nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

 

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach innych mieszkańców, również dzieci, bestialsko zamordowanych...

Derby zasłużenie dla KSGB

Sobotnie spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodarzy, którzy już w 8 minucie objęli prowadzenie po „samobóju” Stanisława Kiela, który interweniował na tyle pechowo, że...

Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi?! – zaproszenie na wykład

W środę, 27 października warto zajrzeć do muzeum, na ten dzień bowiem zaplanowano wykład pod ciekawym tytułem „Dlaczego warto pomyśleć zanim coś się zrobi”....