14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Miliony dla szpitala na walkę z COVID-19
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Miliony dla szpitala na walkę z COVID-19

Ile pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z Ministerstwa Zdrowia otrzymał powiatowy szpital w Śremie na dodatki covidowe dla personelu znajdującego się na pierwszej linii frontu walki z pandemią?

Kwota robi wrażenie, ale to nic w porównaniu z tym, co otrzymał np. poznański Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Listę przygotowało Ministerstwo Zdrowia dla partnerów społecznych. Wspomniane dodatki są wypłacane niezależnie od przepracowanego czasu z zakażonymi.

Miliony dla personelu szpitala

Z danych przygotowanych przez obie instytucje, a opracowanych na dzień 11 lutego tego roku wynika, że dla śremskiego szpitala przeznaczone jest dokładnie 2 173 231,90 zł. Kwota robi olbrzymie wrażenie, ale nie jest najwyższa w regionie i w powiatach sąsiadujących, gdzie również zajmowano lub zajmuje się nadal pacjentami z COVID-19. Przykładowo do szpitala w Środzie Wlkp. przeznaczono pond 3 mln zł. Dla kościańskiej placówki przeznaczono nieco ponad 1,8 mln zł, a szpital w Gostyniu ma otrzymać nieco ponad 1,5 mln zł. To jednak nic w porównaniu z tym, ile środków przeznaczono dla poznańskiego szpitala im. Strusia. Tutaj na tzw. dodatki covidowe przeznaczono niemal 40 mln zł!

Z czego wynika taka dysproporcja? Jak tłumaczy resort zdrowia wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim chodzi o rozmiar i rodzaj placówki, liczbę łóżek covidowych oraz samo podejście kierownictwa szpitali do zgłaszania listy pracowników do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wypłata dodatków może nastąpić dopiero po zaakceptowaniu przez NFZ list przygotowanych przez dyrektorów szpitali. Te, jak się dowiadujemy już zostały zaakceptowane. Ilu pracowników szpitala w Śremie skorzystało na dodatkach? – Liczba pracowników objętych tzw. dodatkiem covidowym obejmuje około 130 pracowników – przekazuje Michał Sobolewski, prezes śremskiego szpitala. Jak zaznacza prezes, te środki pieniężne, nie są środkami szpitala. Śremska placówka medyczna jest jedynie pośrednikiem, aby te środki otrzymał personel, który kwalifikuje się do tego dodatku.

Wraz z upływem kolejnych miesięcy zastrzyk gotówki rośnie.

Oddział covidowy niemal zapełniony

Śremski szpital od 19 października minionego roku posiada oddział covidowy, na którym znajduje się 57 łózek dla pacjentów, u  których zdiagnozowano COVID-19. Pięć z tych łózek przeznaczonych jest dla najciężej chorych pacjentów, którzy muszą być sztucznie wentylowani.

Stale na śremskim oddziale covidowym jest obłożenie wynoszące ponad 90 procent całości. Na dzień 10 marca, kiedy szpital przysłał odpowiedzi na stawiane przeze mnie pytanie na oddziale znajdowało się 52 pacjentów, w tym czworo pod respiratorami.

Wojewoda zamyka oddziały covidowe, ale nie ten w Śremie

Wojewoda wielkopolski postanowił zamknąć kilka covidowych oddziałów w okolicy. Dotknęło to między innymi szpital w Środzie Wlkp. czy Kościanie. Takich rozmów wojewoda nie prowadził z władzami śremskiego szpitala. – Od momentu powstania oddziału covid zawsze mieliśmy pacjentów, dlatego nie było uzasadnienia do rozmów w tym zakresie. Należy zaznaczyć, że oddział powstał na podstawie decyzji wojewody. Analizując ilość osób, które przebywały i przebywają na oddziale należy stwierdzić, że ta decyzja była uzasadniona. Na naszym oddziale stosujemy różne metody leczenia w zależności od stanu pacjenta. Jeżeli są wskazania zdrowotne leczymy lekiem przeciwwirusowym Remdesivir, a także osoczem ozdrowieńców. W ciężkich stanach stosujemy terapię Tocilizumabem, a także stosujemy tlenoterapię bierną i wysokoprzepływową donosową (HFNOT) – wyjaśnia prezes Sobolewski.

Jak zaznacza Michał Sobolewski, atutem śremskiego oddziału covidowego jest fakt, że posiada on stały 24-godzinny nadzór nad pacjentami w strefie czerwonej oraz pięć łóżek z respiratorami. – W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta jesteśmy w stanie szybko im pomóc i zapewnić opiekę anestezjologiczną na najwyższym poziomie – dodaje prezes szpitala.

Pacjenci z covidem umierają… także w Śremie

Mimo faktu, że śremski szpital ma bardzo dobrze wyposażony oddział, a personel biały walczący na pierwszej linii frontu z chorobą otrzymał spore dodatki, to niestety także i tutaj na COVID-19 umierają pacjenci.

Jak podaje śremska placówka medyczna tylko w pierwsze dwa miesiące tego roku z powodu COVID-19 w szpitalu zmarło 30 osób: w styczniu było to 18 pacjentów, natomiast w lutym 12 chorych.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...