14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Rozbudowa DW 434 coraz bliżej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Rozbudowa DW 434 coraz bliżej

Członkowie Stowarzyszenia na rzecz poprawy komunikacji Śrem – Poznań od kilku lat zabiegali o przebudowę DW 434. W tej sprawie interweniowali u włodarzy lokalnych gmin oraz Marszałka. W piątek, 26 marca śremski ratusz poinformował o wszczęciu procedury dot. opracowania dokumentacji projektowej.

– Trwają intensywne starania o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 434 na trasie Śrem – Kórnik oraz o kolejny etap obwodnicy Śremu. Przebudowa ma obejmować poszerzenie drogi o dodatkowy pas ruchu oraz budowę drogi rowerowej pomiędzy Śremem a Kórnikiem. W ramach modernizacji ma powstać także III etap obwodnicy Śremu, który został wcześniej wprowadzony do planu transportowego dla województwa wielkopolskiego – informuje śremski magistrat.

Pierwsze rozmowy dotyczące modernizacji DW 434 trwały już w marcu 2019 roku. W tym samym roku Teodor Stępa, wiceprezes zarządu stowarzyszenia, starał się przekonać śremskich radnych. Pomysł przebudowy zyskał wsparcie rady miejskiej, która wystosowała w tej sprawie apel do Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W uzasadnieniu czytamy: Uzasadniając powyższy apel należy zwrócić uwagę na natężenie ruchu na przedmiotowym odcinku i powstające zatory w godzinach porannych oraz w czasie powrotu do miejsca zamieszkania. Osoby dojeżdżające do pracy do Poznania z okolic Śremu, korzystające z własnego transportu szacowane są na około 2 tys. kierowców dwa razy dziennie. Każdy wypadek, zatory na rondzie i światłach w Kórniku powodują spore opóźnienia w dotarciu do miejsca pracy. Przebudowa przedmiotowej drogi o dodatkowy pas ruchu wraz z planowanym III etapem obwodnicy Śremu, który jest wpisany do planu transportowego, znacząco wpłynie na udrożnienie ruchu w kierunku na Gostyń – Rawicz – Wrocław oraz Leszno – Wrocław.

Z informacji przekazanych przez śremski magistrat wynika, że opracowanie dokumentacji projektowej drogi wojewódzkiej 434 będą współfinansować Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz gminy Śrem i Kórnik.

W czwartek, 25 marca rada miejska w Śremie uchwaliła w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Śrem wsparcie dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na zadanie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 434 na lata 2021-2022 w wysokości 500 tys. zł. Kolejne 500 tys. zł przekaże gmina Kórnik. Natomiast Urząd Marszałkowski przeznaczy 1 mln zł.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...