3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościWirtualne spotkanie z posłem Nowakiem

Wirtualne spotkanie z posłem Nowakiem

W poniedziałek, 22 marca odbyło się krótkie spotkanie online z posłem Koalicji Obywatelskiej – Tomaszem Nowakiem. W wydarzeniu udział wziął również wicestarosta śremski Piotr Ruta. O czym była mowa?

Tomasz Nowak spotkanie rozpoczął od sprawy funduszy europejskich. Poseł odpowiedział na wezwanie Marszałka Wielkopolski, który zaapelował do wielkopolskich parlamentarzystów o wsparcie żądania samorządu województwa wielkopolskiego o godziwy udział w dzielonej do dyspozycji województw kwocie unijnych funduszy.

Przypomnijmy, że w latach 2021-2027 Wielkopolska otrzyma z unijnych pieniędzy o miliard euro mniej niż miało to miejsce w latach 2014-2020. – Wielkopolska w 2018 roku osiągnęła średni poziom dochodu na mieszkańca przekraczający wartość 75 proc. średniej w Unii Europejskiej i weszła do grona lepiej rozwiniętych unijnych regionów. Skutkiem tego awansu rozwojowego jest jednak niższy niż dotychczas poziom unijnego wsparcia. Wielkopolska otrzymała tylko 1,07 mld euro, Dolny Śląsk jeszcze mniej. Zapowiedziano jednak, że czeka odłożona na później kwota 7,1 mld euro, którą rząd udostępni województwom po negocjacjach tzw. kontraktu programowego, w którym znajdą się główne inwestycje i planowane projekty. Bardzo liczymy na te pieniądze, ponieważ Wielopolska pomimo niewątpliwego sukcesu rozwojowego ma jeszcze bardzo wiele problemów do rozwiązania. W naszym regionie istnieją duże wewnętrzne dysproporcje, które wymagają prorozwojowych interwencji. Lista niezbędnych inwestycji jest bardzo długa, ich łączny koszt przekracza kwotę 10 mld euro! Towarzyszy nam jednak obawa, czy wspomniany podział sztucznie utworzonej rezerwy nie stanie się przedmiotem politycznej gry! – argumentuje Marszałek Marek Woźniak.

Podczas poniedziałkowej telekonferencji poseł Tomasz Nowak wspomniał również o parlamentarnych pracach dotyczących rozwoju kolei w Wielkopolsce. Wicestarosta Piotr Ruta potwierdził podpisanie jednej z pierwszych umów. Ponadto parlamentarzysta krótko omówił program energetyki obywatelskiej, który w ostatnim czasie został zaproponowany przez Platformę Obywatelską. Mowa w nim między innymi o prosumencie zbiorowym i wirtualnym.

Program ten przewiduje wsparcie instalacji Odnawialnych Źródeł Konferencji (energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy geotermalna) i systemu zarządzania energią w budynkach jednostek samorządu terytorialnego.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...