17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Aktualności Policja ostrzega przed oszustwami z wykorzystaniem komunikatora
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Policja ostrzega przed oszustwami z wykorzystaniem komunikatora

Oszuści wykorzystują popularną platformę sprzedażową i równie popularny komunikator, by wyłudzić pieniądze i dane z karty nieświadomego klienta.

Oszustwa przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp mają miejsce od kilku tygodni, jednak w ostatnich dniach ich plaga znacznie się nasiliła. Myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić pieniądze.

OLX i WhatsApp – z tego korzystają oszuści

Jak to działa? Oszuści udają kogoś, kto jest bardzo zainteresowany zakupem wystawionego na platformie OLX przedmiotu, kontaktują się z wystawiającym przez komunikator WhatsApp. Proponują właśnie ten komunikator jako formę kontaktu.

Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Oczywiście strona jest fałszywa, ale wyglądem zbliżona do tej właściwej. Przestępcy namawiają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty. Jak tłumaczą, po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Oszustwa OLX i WhatsApp

OLX oświadcza

Skala problemu jest na tyle duża, że OLX wydało oświadczenie w tej sprawie.

„Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS” – ostrzega serwis.

Ponadto Platforma OLX podkreśla, że nie generuje żadnych linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot.

Niemniej największym strażnikiem naszych oszczędności jesteśmy my sami. Dlatego sami powinniśmy mieć się na baczności i uważać co i gdzie klikamy. Bo wystarczą tylko sekundy, żeby oszczędności naszego życia zniknęły w oka mgnieniu.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...