18 C
Śrem
niedziela, 25 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościPolicja ostrzega przed oszustwami z wykorzystaniem komunikatora

Policja ostrzega przed oszustwami z wykorzystaniem komunikatora

Oszuści wykorzystują popularną platformę sprzedażową i równie popularny komunikator, by wyłudzić pieniądze i dane z karty nieświadomego klienta.

Oszustwa przy wykorzystaniu komunikatora WhatsApp mają miejsce od kilku tygodni, jednak w ostatnich dniach ich plaga znacznie się nasiliła. Myśląc, że szybko sprzedamy swoje rzeczy, możemy stracić pieniądze.

OLX i WhatsApp – z tego korzystają oszuści

Jak to działa? Oszuści udają kogoś, kto jest bardzo zainteresowany zakupem wystawionego na platformie OLX przedmiotu, kontaktują się z wystawiającym przez komunikator WhatsApp. Proponują właśnie ten komunikator jako formę kontaktu.

Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Oczywiście strona jest fałszywa, ale wyglądem zbliżona do tej właściwej. Przestępcy namawiają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty. Jak tłumaczą, po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Oszustwa OLX i WhatsApp

OLX oświadcza

Skala problemu jest na tyle duża, że OLX wydało oświadczenie w tej sprawie.

„Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już opłacił Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX. Możesz być pewien, że to oszustwo, szczególnie, gdy wiadomość przesyła poza OLX, np. za pośrednictwem komunikatora Whatsapp czy wiadomości SMS” – ostrzega serwis.

Ponadto Platforma OLX podkreśla, że nie generuje żadnych linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przedmiot.

Niemniej największym strażnikiem naszych oszczędności jesteśmy my sami. Dlatego sami powinniśmy mieć się na baczności i uważać co i gdzie klikamy. Bo wystarczą tylko sekundy, żeby oszczędności naszego życia zniknęły w oka mgnieniu.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...