11.4 C
Śrem
niedziela, 16 maja, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Będą rozdawać darmowe maseczki
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Będą rozdawać darmowe maseczki

W sobotę, 20 marca po raz kolejny na ulicach Śremu pojawią się wolontariusze, którzy będą rozdawać bezpłatne maseczki. Do rozdania jest 5 tys. sztuk. Tymczasem w ostatnim czasie zmieniły się przepisy. Rząd rozszerzył listę osób, które nie muszą zasłaniać ust i nosa w przestrzeni publicznej. Kogo te zmiany dotyczą?

W najbliższą sobotę znów będzie można uzyskać darmowe maseczki. Wolontariusze, wzorem poprzednich akcji, pojawią się w okolicach ul. Kościuszki, przy nowym targowisku oraz przed Jubilatem. Warto się pospieszyć i przyjść już około godziny 9.00, bowiem ilość darmowych pakietów jest ograniczona.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że rząd znowelizował rozporządzenie dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa. Dotychczas maseczek nie musiały nosić osoby:

  • cierpiące na zaburzenia psychiczne,
  • z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • które mają trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Z tego obowiązku były również zwolnione dzieci do 5. roku życia. Ostatnia nowelizacja rozszerza zakres chorób, które zwalniają z obowiązku zakrywania ust i nosa. Wśród nich znalazły się schorzenia: neurologiczne, układu oddechowego, układu krążenia czy przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że każdy, kto zalicza się do wymienionych wyżej grup, musi posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie, które dokumentuje stan zdrowia upoważniający do rezygnacji z maseczki.

Przypomnijmy również, że od 27 lutego niedozwolone jest używanie szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic w celu zakrycia ust i nosa.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Luzowanie obostrzeń. Wraca gastronomia w ogródkach czy zdjęcie maseczek

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę. Na pełne otwarcie lokali musimy poczekać do 28 maja, ale już od jutra będzie...

Zawsze uśmiechnięty i pełen wigoru. Damian Wesołowski nowym dzielnicowym KPP Śrem

Sierżant sztabowy Damian Wesołowski w służbie Policji jest od 2006 roku. Od samego początku zawodowo związany jest ze Śremie. Najpierw służył w konwojówce, a...

Mieszkańcy Niesłabina nie chcą mieszkać obok żwirowni

Wracamy do tematu opisywanego na łamach „Tygodnia”. W artykule zatytułowanym „Czy w Niesłabinie powstanie żwirownia?” poruszaliśmy kwestię działań inwestora na jednej z działek w...