24.1 C
Śrem
niedziela, 20 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Sąd Najwyższy: zakaz przemieszczania się niezgodny z prawem
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Sąd Najwyższy: zakaz przemieszczania się niezgodny z prawem

Orzeczenie wydane przez Sąd Najwyższy może mieć poważne skutki prawne dla przyszłych rozporządzeń wydawanych przez rząd.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna Sąd Najwyższy uwzględnił trzy kasacje wniesione przez Rzecznika Praw Obywatelskich i orzekł, że ustanowienie zakazów ograniczających wolności konstytucyjne w rozporządzeniu było niezgodne z prawem.

Spraw dotyczy wyroków skazujących na kilkusetzłotowe grzywny za naruszanie zakazu przemieszczania się w czasie tzw. twardego lockdownu obowiązującego od 25 marca do 19 kwietnia ubiegłego roku. Przypomnijmy, że wówczas jedyny zwolnieniem z zakazu było wyjście do pracy czy zaspokajanie najpilniejszych potrzeb.

Zakaz przemieszczania się został wprowadzony bez ogłoszenia stanu klęski żywiołowej i to jeszcze w drodze rozporządzenia, a nie ustawy.

Kasację od wyroków skazujących do SN złożył Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. SN przyznał mu rację uznając, że kasacje były zasadne.

Orzeczenie SN może mieć brzemienne skutki dla rządzących. Kolejne bowiem akty prawne wprowadzane na zasadzie rozporządzenia, nawet jeśli są słuszne, nie maja podstawy prawnej i nie mogą być wiążące dla obywateli.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Śremskie Wodociągi ograniczają ciśnienie wody. Wszystko przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury, jakie od kilku dni utrzymują się, sprawiły, że zwiększyło się zapotrzebowanie na wodę. W niektórych gminach zdecydowano się na wprowadzenie ograniczeń, by...

Eko lekcja w Pyszącej

Upalne sobotnie przedpołudnie dzieci z Pyszącej spędziły bardzo aktywnie. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia „Pysząca - Razem i dla Wszystkich” udało się zorganizować dla najmłodszych...

Upalne „Męskie Muzykowanie” w Konwikcie

Witając zebranych w imieniu organizatorów koncertu - Burmistrza Śremu i śremskiego OPS, Joanna Szymoniak już na wstępie zaznaczyła, że jest to koncert niezwykły, bo...