14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Wypalanie traw grozi utratą dopłat - ostrzega ARiMR
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wypalanie traw grozi utratą dopłat – ostrzega ARiMR

Straż pożarna, policja i Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa uczulają rolników przed wypalaniem traw. ARiMR posuwa się nawet do tego, że straszy odebraniem dopłat rolnikom.

Sezon przedwiośnia to niestety także sezon wypalania traw i łąk. Dlaczego? Ponieważ w społeczeństwie utrwaliła się opinia, że wypalanie powoduje bujny odrost traw. Poprawia też glebę. To informacje niepotwierdzone. Pożary łąk, pól, traw w znacznym stopniu obniżają wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed kataklizmu. Sam pożar natomiast często wymyka się spod kontroli, przenosi się do lasów, na budynki gospodarcze, itp.

Służby proszą, apelują, wręcz błagają o to, aby takich praktyk zaprzestać. Nic jednak nie jest tak przekonujące, jak dotkliwe kary. Te zapowiada Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Agencja ostrzega, że oprócz sankcji w postaci kary nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł, a także kary pozbawienia wolności do lat 10 – dla sprawcy, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, możliwe jest także odebranie dopłat obszarowych i bezpośrednich.

ARiMR może na rolnika, który nie stosuje się do zakazu wypalania traw, nałożyć karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...