18.9 C
Śrem
niedziela, 25 lipca, 2021

Strona główna Aktualności Na sygnale Historia lubi się powtarzać. Trujące odpady tuż za granicą powiatu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Historia lubi się powtarzać. Trujące odpady tuż za granicą powiatu

Nie tylko powiat śremski ma swoje nielegalne wysypisko odpadów, które truje środowisko i rujnuje zdrowie okolicznych mieszkańców. Podobne przypadki odkryto tuż za miedzą. W ostatnich dniach wielkopolscy policjanci zatrzymali dziesięć osób zamieszanych w proceder nielegalnej utylizacji niebezpiecznych odpadów przemysłowych. Odpadki zamiast trafiać do zakładu utylizacyjnego były ukrywane w nieczynnych żwirowniach pod Lesznem i Gostyniem, a także w okolicy pustostanów na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą.

– W poniedziałek, 8 marca policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali w miejscowości Bojanice (pow. leszczyński) osoby zajmujące się zakopywaniem w wyeksploatowanej żwirowni odpadów przemysłowych. Podobne odpady były ukrywane w nieczynnej żwirowni w miejscowości Kunowo w powiecie gostyńskim. W związku z tą sprawą został zatrzymany właściciel żwirowni oraz pięć innych osób, w tym współwłaściciel firmy zajmującej się utylizacją tych odpadów – wyjaśnia Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Z informacji przekazanych przez mundurowych wynika, że od pewnego czasu pojawiały się informacje, że w jednej z podpoznańskich firm, działającej na rynku utylizacji odpadów przemysłowych, dochodziło do poważnych nieprawidłowości.

Odpady, zamiast trafiać do wyspecjalizowanych zakładów posiadających zaawansowane technologie neutralizacji, były wywożone do nieczynnych żwirowni w okolicach Leszna i Gostynia. Między innymi w tych miejscach mogły być zakopywane duże ilości pyłów polakierniczych albo substancji ropopochodnych – dodaje rzecznik

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej oraz Dochodzeniowo  Śledczego KWP w Poznaniu. Na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie pracowali także eksperci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wyspecjalizowane jednostki Straży Pożarnej oraz biegły sądowy. Zostały wykonane wykopy i odwierty. Pobrano także próbki do badań laboratoryjnych.

– Według wstępnych szacunków pod ziemią mogły zostać zakopane niebezpieczne odpady przemysłowe, do których przewozu mogło posłużyć co najmniej dziewięćdziesiąt ciężarówek. W jednej z lokalizacji znajduje się także hałda o powierzchni około dwustu metrów kwadratowych, w której mogą znajdować się dziesiątki ton odpadów. Materiały dowodowe zostały przekazano do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, z którą prowadzimy wspólne śledztwo. Niebawem osobom zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty. Brane jest także pod uwagę skierowanie wniosku do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych – informuje Borowiak.

Co ciekawe, do podobnego procederu dochodziło również w powiecie średzkim. Na początku marca policjanci ze Środy Wlkp. zatrzymali czterech mężczyzn. – Wszyscy są związani z procederem nielegalnego wywozu i składowania niebezpiecznych odpadów. Funkcjonariusze ujawnili na terenie powiatu średzkiego składowisko beczek zawierających ponad 3 tysiące litrów groźnych dla środowiska odpadów gumowych, ropopochodnych, lakierniczych i oleistych – wyjaśnia oficer prasowy KPP w Środzie Wlkp.

Przestępczą szajkę tworzyli ojciec z synem (65 l. i 40 l. – mieszkańcy gminy Nowe Miasto nad Wartą), którzy w styczniu za pieniądze wywieźli i porzucili beczki w ustronnym miejscu oraz 49-letni pośrednik, a także 39-letni mózg przestępczej operacji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Środzie Wlkp.

Oprac. DG

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Udowodnili, że ratowanie życia mają we krwi

W minioną sobotę na placu przy OSP Brodnica odbyła się pierwsza – i miejmy nadzieję, że nie ostatnia akcja krwiodawcza, pod hasłem „Ratowania Życia...

Remont musi poczekać. Chętny był jeden, ale był za drogi

Kiedy powstawała restauracja McDonald’s wyremontowano miejski fragment ul. Gostyńskiej, który leży w ciągu drogi wojewódzkiej 432. Wówczas śremianie zastanawiali się, dlaczego tylko fragment ulicy...

Poczta Polska ostrzega przed oszustwami

Spółka przypomina, że nie wysyła drogą elektroniczną żadnych wiadomości zawierających prośby o uzupełnienie dokumentacji celnej, dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych. Osoby, które...