17.5 C
Śrem
sobota, 24 lipca, 2021

Strona główna Aktualności "Kryształowe gwiazdy" dla śremskich policjantów
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

„Kryształowe gwiazdy” dla śremskich policjantów

Sierżant Martyna Wawrzyniak i sierż. szt. Marcin Szubargą, a także st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński zostali uhonorowani przez komendanta wojewódzkiego policji „Kryształowymi gwiazdami”.

„Kryształowe gwiazdy” to prestiżowa nagroda, wręczana policjantom z Wielkopolski, która jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, którzy często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

W gronie mundurowych, którzy w tym roku zostali uhonorowani nagrodą jest czworo funkcjonariuszy KPP Śrem.

O wyczynach tejże czwórki pisaliśmy na łamach Tygodnia, ale warto przypomnieć, co takiego oni zrobili, że komendant wojewódzki postanowił docenić ich poświęcenie w służbie oraz poza nią.

Kryształowe gwiazdy
Na zdjęciu śremska policjantka sierż. Martyna Wawrzyniak, która w „cywilu” ma spore sukcesy w brazylijskim jiu-jitsu. / fot. arch. KPP Śrem

Tak więc o sierżant Martynie Wawrzyniak i sierż. szt. Marcinie Szubardze zrobiło się głośno za sprawą akcji ratunkowej z lipca minionego roku. 17 lipca 2020, policjanci zostali wysłani na interwencję na ul. Targową w Śremie w pobliżu rzeki Warty, gdzie kobieta chce popełnić samobójstwo. Na miejscu okazało się, że desperatka wskoczyła do rzeki i dryfuje około 500 metrów od policjantów. Sierżant Martyna Wawrzyniak (wtedy jeszcze w stopniu st. post. – dop. red.) przekazała swoją broń koledze z patrolu i wskoczyła w mundurze do wody. Po dopłynięciu do kobiety, która nieruchomo unosiła się na wodzie, używając chwytów ratowniczych przyciągnęła ją do brzegu. Następnie wspólnie z kolegą z patrolu sierż. szt. Marcinem Szubargą, wyciągnęła desperatkę z wody.

Już wówczas na łamach Tygodnia pisaliśmy:

„Interwencja, za którą najpewniej st. post. Martyna Wawrzyniak, policjantka z KPP w Śremie, otrzyma kryształową gwiazdę, odznaczenie dla funkcjonariuszy, którzy uratowali czyjeś życie, miała miejsce dziś przed południem w Śremie”.

Jak się okazało, nasze słowa okazały się prorocze.

Druga dwójka funkcjonariuszy, a więc st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński, uratowali życie mężczyźnie, który doznał zawału. 1 września przed budynkiem komendy pojawił się samochód i wysiadł z niego mężczyzna, który wzywał pomocy. Wybiegli do niego w/w policjanci, którzy zauważyli wewnątrz pojazdu nieprzytomnego mężczyznę. Kierujący oświadczył, że pasażer jest jego sąsiadem i w trakcie jazdy stracił przytomność. Mężczyzna nie wykazywał funkcji życiowych. Policjanci natychmiast przystąpili do czynności ratujących życie i wezwali pogotowie ratunkowe. Mundurowi poza resuscytacją krążeniowo-oddechową użyli defibrylatora, który znajduje się na wyposażeniu komendy.

St. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński prowadzili resuscytację wspólnie z zespołem pogotowia ratunkowego. Mundurowi wspólnie z medykami przywrócili funkcje życiowe mężczyźnie, który został karetką zabrany do szpitala w Śremie.

Tam, podczas badań okazało się, że poszkodowany doznał zawału serca i swoje życie zawdzięcza trzeźwej reakcji kierującego samochodem, który po pomoc zjechał do KPP oraz zachowaniu funkcjonariuszy, którzy w pierwszych najważniejszych minutach walczyli o przywrócenie funkcji życiowych mężczyźnie.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Muzeum Śremskie zyska nowe nagłośnienie i oświetlenie

- Podpisaliśmy umowę z Włodzimierzem Piesiakiem z Agencji Muzycznej Accord na dostawę nagłośnienia i oświetlenia do sali widowiskowej o wartości ponad 240 tys. zł....

Trwają półkolonie z Wartą Śrem i Adalbertus Dalewo

To już tradycja. Od kilku lat Warta Śrem organizuje letnie atrakcje dla dzieci. Tak też jest i w tym roku. Do współpracy dołączył Adalbertus...

Kolejne nowe auto zasili szeregi PSP Śrem

Jeszcze w tym roku PSP Śrem rozpisze ofertę na dostarczenie nowego samochodu kwatermistrzowskiego dla miejscowej jednostki. Zakup auta możliwy będzie dzięki otrzymaniu dofinansowania ze...