0.6 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności "Kryształowe gwiazdy" dla śremskich policjantów
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

„Kryształowe gwiazdy” dla śremskich policjantów

Sierżant Martyna Wawrzyniak i sierż. szt. Marcin Szubargą, a także st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński zostali uhonorowani przez komendanta wojewódzkiego policji „Kryształowymi gwiazdami”.

„Kryształowe gwiazdy” to prestiżowa nagroda, wręczana policjantom z Wielkopolski, która jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, którzy często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

W gronie mundurowych, którzy w tym roku zostali uhonorowani nagrodą jest czworo funkcjonariuszy KPP Śrem.

O wyczynach tejże czwórki pisaliśmy na łamach Tygodnia, ale warto przypomnieć, co takiego oni zrobili, że komendant wojewódzki postanowił docenić ich poświęcenie w służbie oraz poza nią.

Kryształowe gwiazdy
Na zdjęciu śremska policjantka sierż. Martyna Wawrzyniak, która w „cywilu” ma spore sukcesy w brazylijskim jiu-jitsu. / fot. arch. KPP Śrem

Tak więc o sierżant Martynie Wawrzyniak i sierż. szt. Marcinie Szubardze zrobiło się głośno za sprawą akcji ratunkowej z lipca minionego roku. 17 lipca 2020, policjanci zostali wysłani na interwencję na ul. Targową w Śremie w pobliżu rzeki Warty, gdzie kobieta chce popełnić samobójstwo. Na miejscu okazało się, że desperatka wskoczyła do rzeki i dryfuje około 500 metrów od policjantów. Sierżant Martyna Wawrzyniak (wtedy jeszcze w stopniu st. post. – dop. red.) przekazała swoją broń koledze z patrolu i wskoczyła w mundurze do wody. Po dopłynięciu do kobiety, która nieruchomo unosiła się na wodzie, używając chwytów ratowniczych przyciągnęła ją do brzegu. Następnie wspólnie z kolegą z patrolu sierż. szt. Marcinem Szubargą, wyciągnęła desperatkę z wody.

Już wówczas na łamach Tygodnia pisaliśmy:

„Interwencja, za którą najpewniej st. post. Martyna Wawrzyniak, policjantka z KPP w Śremie, otrzyma kryształową gwiazdę, odznaczenie dla funkcjonariuszy, którzy uratowali czyjeś życie, miała miejsce dziś przed południem w Śremie”.

Jak się okazało, nasze słowa okazały się prorocze.

Druga dwójka funkcjonariuszy, a więc st. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński, uratowali życie mężczyźnie, który doznał zawału. 1 września przed budynkiem komendy pojawił się samochód i wysiadł z niego mężczyzna, który wzywał pomocy. Wybiegli do niego w/w policjanci, którzy zauważyli wewnątrz pojazdu nieprzytomnego mężczyznę. Kierujący oświadczył, że pasażer jest jego sąsiadem i w trakcie jazdy stracił przytomność. Mężczyzna nie wykazywał funkcji życiowych. Policjanci natychmiast przystąpili do czynności ratujących życie i wezwali pogotowie ratunkowe. Mundurowi poza resuscytacją krążeniowo-oddechową użyli defibrylatora, który znajduje się na wyposażeniu komendy.

St. asp. Krzysztof Stajkowski i asp. Tomasz Kamiński prowadzili resuscytację wspólnie z zespołem pogotowia ratunkowego. Mundurowi wspólnie z medykami przywrócili funkcje życiowe mężczyźnie, który został karetką zabrany do szpitala w Śremie.

Tam, podczas badań okazało się, że poszkodowany doznał zawału serca i swoje życie zawdzięcza trzeźwej reakcji kierującego samochodem, który po pomoc zjechał do KPP oraz zachowaniu funkcjonariuszy, którzy w pierwszych najważniejszych minutach walczyli o przywrócenie funkcji życiowych mężczyźnie.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Kuriozalny gol i porażka na koniec jesieni

Apetyty i oczekiwania były znacznie większe. Mimo iż wszystkie jesienne mecze śremianie rozgrywali na boiskach rywali, to celem było miejsce w czołowej trójce i...

Sukces KGW Brodniczanki! Gospodynie jedne z najlepszych w Wielkopolsce

Do 6 października KGW mogła zgłaszać swój akces w konkursie „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs został...

Wracają obostrzenia covidowe. Od kiedy i kogo będą dotyczyły?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń krajowych oraz o...