15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Wkrótce w Śremie „gadające” pomniki
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wkrótce w Śremie „gadające” pomniki

Znacie powiedzenie: gadał dziad do obrazu, a obraz ani razu? Otóż w Śremie niebawem to porzekadło stanie się nieaktualne, a wszystko za sprawą „gadających” pomników.

Gmina Śrem już w kwietniu udostępni niezwykłą, choć w kilku miastach już dostępną, usługę z której skorzystają nie tylko miejscowi, ale też przyjezdni. Polegać ma ona na otrzymaniu informacji o obiekcie, który właśnie podziwiamy za pomocą smartfona. Na początek będą to informacje o czterech śremskich pomnikach czy też instalacjach, a oto one: „Dziewczynka z zapałkami” umieszczona na ulicy Kościuszki w Śremie, pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka stojący przy kościele NSJ na Jezioranach, dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz stojące przed śremskim muzeum, ławeczka Heliodora Święcickiego na śremskiej promenadzie.

Jak to działa? Na każdym z czterech wymienionych obiektów lub na ich podstawach, w widocznych i dostępnych miejscach, będą umieszczone kody QR. Aby skorzystać z tej usługi, trzeba mieć smartfona z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej bezpośrednio na kod QR.

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR, na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska w którym uzyskamy najciekawsze informacje dotyczące podziwianego obiektu. Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

Będą też inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem „poznaj historię”, mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.

Wszystko to dzięki aplikacji: Poznajhistorię.pl Takie „cuda”działają już w wielu dużych miastach w Polsce, a już w kwietniu zawita ona do Śremu, dzięki staraniom władz gminy.

A to ciekawe

Wspólnie posprzątali teren rekreacyjny w Jarosławkach

W niedzielę, 19 września na plaży w Jarosławkach, na zaproszenie Stowarzyszenia Właścicieli Domków Letniskowych w Jarosławkach oraz CK Książ Wlkp., zebrała się grupa wolontariuszy...

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...