24.7 C
Śrem
wtorek, 16 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościPieszy z bezwzględnym pierwszeństwem – prezydent podpisał nowelę
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Pieszy z bezwzględnym pierwszeństwem – prezydent podpisał nowelę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Bezwzględne pierwszeństwo pieszych wchodzi w życie 1 czerwca.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza zasadnicze zmiany związane z pieszymi.

Pieszy z bezwzględnym pierwszeństwem przed autem

Najważniejszą z nich jest wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa dla pieszych zbliżających się do przejścia przez jezdnię. Kierowcy będą mieli obowiązek przepuszczenia pieszych, który nie tylko będą już na pasach, ale także tych, który będą zbliżać się do przejścia.

„Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju” – możemy przeczytać w uzasadnieniu ustawy.

Nie tylko kierowcy jednam muszą się mieć na baczności i bacznie obserwować to, co dzieje się na przejściu i wokół niego. Także piesi będą musieli „odkleić się” od smartfonów. Podczas przejścia przez jezdnię zakazane będzie używanie przez pieszych wszelkich urządzeń „upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową”. Chodzi tu głównie o telefony komórkowe, jednak nie tylko.

W nocy w terenie zabudowanym wolniej

Drugą zasadniczą zmianą, jaka znalazła się w noweli podpisanej przez Andrzeja Dudę jest powrót ograniczenia prędkości do 50 km/h bez względu na porę dnia w terenie zabudowanym. Obecnie jest tak, że w godzinach nocnych w mieście można było poruszać się o 10 km/h więcej.

Kierowcy i piesi mają trochę czasu na zaakceptowanie zmian. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2021 r.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe