19.1 C
Śrem
piątek, 18 czerwca, 2021
Strona główna Kultura Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Gobeliny Marii Gostylli-Pachuckiej

W niedzielę, 7 marca w Muzeum Śremskim odbył się wernisaż prac Marii Gostylli-Pachuckiej. Artystka przedstawiła kolekcję wyjątkowych gobelinów, które stworzyła zainspirowana naskalnymi malowidłami francuskiej Jaskini Lascaux.

Maria Gostylla-Pachucka to wszechstronna artystka, która dyplom wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskała w 1960 roku. Studiowała pod czujnym okiem prof. Eugeniusza Gepperta. Pani Maria specjalizuje się w malarstwie, rysunku i tkactwie artystycznym. Od dzieciństwa kocha też muzykę i grę na fortepianie. Ukończyła szkołę muzyczną II stopnia. Zajęła się edukacją młodzieży. Swój talent przekazała również własnym dzieciom.

Wyprawa do południowo-zachodniej Francji i zwiedzanie okolic Jaskiń Lascaux poskutkowało stworzeniem niezwykle barwnej kolekcji gobelinów. Artystkę zafascynowały malowidła naskalne, które zostały odkryte w 1940 roku. Szacuje się, że powstały 17 tys. lat temu. Rysunki przedstawiają przede wszystkim zwierzęta – jelenie, byki, konie i żubry. Charakteryzują je bogate barwy – czerwienie, brązy, ochry i czernie.

Maria Gostylla-Pachucka malowidła naskalne odwzorowała w swoich gobelinach, które idealnie oddają barwy odkryte w grotach Lascaux. Każdemu projektowi poświęciła miesiąc pracy. – To bardzo trudna i żmudna sztuka, która mnie totalnie pochłonęła. Uzależniłam się od gobelinów jak od narkotyku – żartuje artystka. Pani Maria przyznaje, że jest w trakcie tworzenia kolejnego gobelinu z tej kolekcji. – Dotychczas powstały 34 prace. Ten będzie idealnym dopełnieniem – dodaje.

Ponadto artystka może pochwalić się licznymi akwarelami, w których dominują motywy kwiatowe oraz kolekcją gobelinów zatytułowaną „Moje katedry”.

Wystawa „Groty Lascaux” jest dostępna w „akwarium” Muzeum Śremskiego. Potrwa do 7 kwietnia.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Głośny wybuch w Śremie. Wysadzono bankomat

Policja w Śremie około godziny 2 w nocy otrzymała zgłoszenie o wybuchu w jednym z bloków przy ul. Chłapowskiego. Na miejscu okazało się, że...

Fakty i mity na temat e-mobilności

Produkcja elektrolitu generuje wiele odpadów i zużywa dużo energii? Mit! Jeśli chcesz wypić słodką herbatę, dodajesz do niej cukier i mieszasz. Tak właśnie działa proces...

Kiermasz charytatywny dla Olgi Miśkiewicz

Olga Miśkiewicz z Kiszkowa w Wielkopolsce to malutka dziewczynka, który choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. - SMA to bardzo ciężka choroba genetyczna....