0.6 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Pedofilia w Kościele. Były proboszcz z Brodnicy wydalony ze stanu duchownego
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Pedofilia w Kościele. Były proboszcz z Brodnicy wydalony ze stanu duchownego

Oskarżany o czyny pedofilskie były proboszcz z Brodnicy został wydalony ze stanu kapłańskiego. To efekt oskarżeń, jakie pojawiają się pod adresem byłego już księdza Jerzego P.

O przypadku księdza Jerzego P. pisaliśmy na łamach Tygodnia w maju przed niespełna dwoma laty. Wtedy właśnie po raz pierwszy pojawiły się publiczne oskarżenia o molestowanie pod adresem byłego proboszcza brodnickiej parafii.

Ofiara oskarża księdza Jerzego P.

Ofiara księdza Jerzego, Piotr, podzielił się swoimi przykrymi doświadczeniami ze społecznością, w których wprost oskarżał duchownego o molestowanie jego osoby w czasach, kiedy ten był ministrantem w parafii w Wojnowicach. Było to w latach 90-95 w czasach, kiedy Jerzy P. był tam proboszczem.

Proboszcz „karnie” stracił parafię w Brodnicy

Zanim pan Piotr publicznie oskarżył księdza o czyny pedofilskie, ofiara księdza w 2017 roku wysłała do abp. Stanisława Gądeckiego, list w którym opisywała wszelkie lubieżne czyny, jakich ksiądz miał się dopuścić względem jego osoby. Wówczas abp Gądecki odebrał księdzu P. brodnicką parafię i skierował go do Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Wytoczono księdzu także postępowanie administracyjne, które się zakończyło. Z jakim skutkiem?

Były proboszcz z Brodnicy został wydalony ze stanu duchownego

Ksiądz Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, potwierdza że postępowanie administracyjne w sprawie księdza Jerzego P. się zakończyło, ale odmawia podania szczegółów w tym także tego, kiedy została wydana decyzja o przeniesieniu do stanu świeckiego byłego proboszcza. Po wydaniu dekretu o usunięciu duchownego ze stanu kapłańskiego, „wymazywany” jest on również z wykazu diecezjalnego księży oraz ze stron internetowych parafii, w których pełnił on posługę. Nie znajdziemy noty biograficznej byłego już księdza na stronie internetowej parafii w Wojnowicach, ale informacje o nim dostępne są na witrynie brodnickiej parafii.

Ksiądz Jerzy P. w Brodnicy pełnił posługę duszpasterską w latach 2003-2017. W opinii brodniczan cieszył się dobrą sławą.

Sprawy karnej nie będzie. Dlaczego?

Wydalenie byłego proboszcza z duchowieństwa to najwyższa kara, jaką mógł on ponieść. Z punktu widzenia praw karnego były proboszcz pozostaje bezkarny. Sprawa oskarżeń o molestowanie ministranta przedawniła się w 2008 roku. Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu, do której złożono zawiadomienie na Jerzego P. właśnie z tego powodu odmówiła wszczęcia śledztwa.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Kuriozalny gol i porażka na koniec jesieni

Apetyty i oczekiwania były znacznie większe. Mimo iż wszystkie jesienne mecze śremianie rozgrywali na boiskach rywali, to celem było miejsce w czołowej trójce i...

Sukces KGW Brodniczanki! Gospodynie jedne z najlepszych w Wielkopolsce

Do 6 października KGW mogła zgłaszać swój akces w konkursie „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs został...

Wracają obostrzenia covidowe. Od kiedy i kogo będą dotyczyły?

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń krajowych oraz o...