2.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościBezpieczeństwo w sieci – nie dajmy się oszukać

Bezpieczeństwo w sieci – nie dajmy się oszukać

Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware - cyberprzestępcy nie próżnują i szukają swoich ofiar w sieci. Z uwagi na pandemię i ograniczenia coraz częściej właśnie online robimy zakupy. Interpol, Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i Państwowy Instytutu Badawczego NASK ostrzegają.

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci

W czasie pandemii COVID-19 wzrosła liczba oszustw realizowanych za pośrednictwem Internetu. Przestępcy wykorzystują ten fakt, że z robieniem zakupów przenieśliśmy się do sieci. Tylko nasza ostrożność może uchronić nas przed utratą danych wrażliwych i pieniędzy z kont. Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie informacji i kontaktów w Internecie pozwoli ograniczyć cyberprzestępcom zdobycie dostępu do tych informacji.

Na COVIDA

W związku z pandemią na celowniku cyberprzestępców znalazły się m.in. artykuły medyczne. Produkty te, nierzadko towar deficytowy, często pojawiały się w „sprzedaży” na fałszywych stronach www. Kupujący wpłacali pieniądze, ale towar nigdy do nich nie trafiał.

Ten mechanizm jest znany i dotyczy nie tylko środków medycznych. Można się z nim zetknąć na wielu serwisach aukcyjnych.

Innym wariantem oszustwa związanego z pandemią jest wariant „na wnuczka”, tyle tylko, że w tym przypadku zamiast wnuczka mamy osobę chorą na koronawirusa, która potrzebuje pieniędzy na leczenie. Oszuści podszywają się pod legalnie działające firmy, używając podobnych nazw, stron internetowych i adresów e-mail, próbując oszukać nieświadome osoby. Dzwonią do ofiary i podają się za pracowników szpitala lub przychodni. Przekazują informacje, że krewny osoby dzwoniącej jest chory, a jego leczenie wymaga pieniędzy.

Dalej jest już tak samo. Ofiara przekazuje pieniądze, a te znikają wraz z oszustami. Oczywiście chorego w rodzinie nie ma.

Dlatego służby ostrzegają i apelują, szczególnie do osób starszych, które są znacznie bardziej podatne na tego typu formy oszustw. Nie dajmy się oszukać w sieci! Sprawdzajmy wszystkie podawane przez oszustów informacje, nie działajmy pochopnie.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...