2.5 C
Śrem
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościHulajnogi po nowemu. Sejm przyjął nowelę Prawa o ruchu drogowym

Hulajnogi po nowemu. Sejm przyjął nowelę Prawa o ruchu drogowym

Głosami 414 za przy 15 przeciw i 25 wstrzymujących się Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym która między innymi reguluje status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Z jaką prędkością na hulajnodze będzie można się poruszać?

Nowela zakłada, że osoba jadąca hulajnogą elektryczną będzie mogła poruszać się z prędkością dopuszczalną w wysokości 20 km/h i tylko po drogach przeznaczonych dla rowerów. Gdy takiej drogi nie ma wówczas kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Także i tam nie będzie mógł on przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą po chodnikach?

Zmiany w przepisach dopuszczają taką możliwość, ale tylko wówczas, gdy chodnik jest znajduje się wzdłuż jezdni, po której pojazdy poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej.

Tutaj jednak kierujący hulajnogą będzie musiał się poruszać z prędkością zbliżoną do prędkości chodu pieszego. Ponadto na chodniku to pieszy będzie miał pierwszeństwo przed kierującym hulajnogą.

Kto będzie mógł prowadzić hulajnogę?

Także i ta kwestia jest regulowana przez nowelizację. Teraz aby kierować hulajnogą potrzebna będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany.

Dzieci poniżej 10 lat będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Kary i mandaty

Przepisy regulują także system kar i mandatów. Łamanie przepisów traktowane będzie jako wykroczenie. za które policja będzie mogła nakładać pouczenia, mandaty lub kierować wnioski do sądu o ukaranie kierującego hulajnogą elektryczną.

Najwyższy mandat w wysokości do 500 zł otrzyma się natomiast za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu znajdując się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...