9.5 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Kultura Co słychać w kulturze?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Co słychać w kulturze?

Instytucje kulturalne były zamrożone przez wiele tygodni. Decyzją rządu kina, teatry czy filharmonie zostały ponownie otwarte 12 lutego. Z dnia na dzień nabierają rozpędu. Jakie wydarzenia kulturalne przygotowało Muzeum Śremskie?

Przez pandemię nie odbyło się wiele projektów. Nie oznacza to jednak, że instytucje kulturalne przespały ostatnie tygodnie. W tym czasie w Muzeum Śremskim satyryk Maurycy Polaski nagrał swój autorski program pt. „Mój Przekaz DNA”.

To ponad godzina doskonałych skeczy, monologów i piosenek. Występ ten został zarejestrowany w sali widowiskowej muzeum. Udostępnimy go w formie online – informuje Grzegorz Pawlak

Wydarzenie jest płatne. Bilety w cenie 23,99 zł dostępne są na stronie kupbilecik.pl. Występ będzie można obejrzeć 6 i 7 marca. Początek godzina 18.00.

Groty Lascaux

W niedzielę, 7 marca w Muzeum Śremskim swoją premierę będzie miała wystawa gobelinów Marii Gostylli-Pachuckiej. Artystka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i ma na swoim koncie ponad 200 wystaw w kraju i za granicą. Między innymi w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii.

– Maria Gostylla-Pachucka  jest artystką wszechstronną. Uprawia malarstwo, zarówno akwarelowe, akrylowe jak i olejne, rysunek oraz tkactwo. Jej gobeliny urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy – opisują organizatorzy wystawy.

Wernisaż prac Marii Gostylli-Pachuckiej pt. „Groty Lascaux” odbędzie się 7 marca o godzinie 16.00. Wstęp wolny!

Proponują podróż w czasie

Tydzień później, 14 marca w sali widowiskowej muzeum wystąpi zespół – Główny Zawór Jazzu. I będzie to koncert, który poczujemy wszystkimi zmysłami.

– Mamy propozycję dla wszystkich, którzy stęsknili się już za koncertami na żywo. Główny Zawór Jazzu to sprawdzony już w Śremie, energiczny projekt łączący pozornie niedostępne wariacje nurtów jazzowych z wszechobecną muzyką pop. Znane z rozgłośni radiowych polskie przeboje przedstawione są w swingowych aranżacjach, zabierając słuchacza w podróż po zadymionych klubach lat 30-tych, 40-tych i 50-tych. Odbiorcy serwowana jest nietuzinkowa mieszanka płynąca pełnią brzmienia wprost przez Główny Zawór Jazzu – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Główny Zawór Jazzu tworzą trzy wokalistki oraz sześcioro instrumentalistów, którzy razem wyczarowują klimat rodem z pierwszej połowy XX wieku i zabierają widzów w niezwykłą podróż w czasie. Początek koncertu o godzinie 19.00. Bilety w cenie 25 zł można kupić poprzez stronę bilety24.pl.

Co słychać w kulturze?

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...