7.7 C
Śrem
sobota, 10 kwietnia, 2021
Strona główna Aktualności Samowola budowlana śremskiego inwestora
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Samowola budowlana śremskiego inwestora

Chociaż sąd uznał, że prace budowlane to samowola, to dzięki zmianom przepisów wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, Tomasz J. uniknie odpowiedzialności karnej.

Tomasz J. inwestor ze Śremu oskarżony jest o posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami oraz naruszenie prawa autorskiego. Odpowiadał także za samowolę budowlaną. W przypadków dwóch pierwszych zarzutów uznano go winnego, natomiast trzeci zarzut został oddalony, gdyż dzięki zmianom w przepisach wprowadzonych i uchwalonych głosami Zjednoczonej Prawicy, samowola budowlana nie jest przestępstwem, a jedynie wykroczeniem.

Sprawa Tomasza J. dotyczy dzikiej budowy w centrum Poznania, konkretnie rozbudowy kamienicy przy ul. Półwiejskiej 24. Siedem lat temu w kamienicy ruszyły prace: przebudowa frontowego budynku i rozbudowana dwóch oficyn.

Podczas kontroli nadzoru budowlanego zauważono, że inwestor posługuje się pozwoleniem na budowę wydanym w 2005 roku. Okazało się jednak, że miasto żadnego pozwolenia nie wydało, a dokumenty zostały sfałszowane – podrobiono na nich podpisy i pieczątki. Natomiast jeśli chodzi o naruszenie prawa autorskiego. W projekcie wg którego realizowane były prace znalazły się rysunki, które naruszały prawa autorskie architekt pracującej dawniej dla Tomasza J. Natomiast pod projektem podpisał się ktoś inny.

Jak podaje poznańska „Wyborcza” jedyne co sąd mógł w tym przypadku zrobić, to uznać winę Tomasza J. i wymierzyć mu karę. Jednak tylko karę grzywny. Tomasz J. ma zapłacić 40 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny. Na poczet kary sąd dokonał też zabezpieczenia na hipotece kamienicy przy ul. Półwiejskiej.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.
- reklama -

Najczęściej czytane

Uwaga! Wilki w gminie Brodnica [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Dotychczas mówiło się tylko o obecności wilków na terenie gminy Brodnica, ale teraz trafiono na namacalne dowody żerowania tych drapieżników w okolicy. W Ludwikowie...

Pożar w Wyrzece. Trwa akcja gaśnicza płonącego budynku mieszkalnego

Krótko przed godziną 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze budynku w Wyrzece. Na miejscu jako piersi byli miejscowi ochotnicy z Wyrzeki, którzy ustalili,...

Koronawirus w śremskiej podstawówce!

W Szkole Podstawowej nr 1 w Śremie u jednej z uczennic potwierdzono zakażenie COVID-19. Natychmiast po uzyskaniu tej informacji dyrekcja placówki powiadomiła rodziców uczniów...