19.1 C
Śrem
piątek, 18 czerwca, 2021
Strona główna Aktualności Nie wchodź na lód – strażacy apelują o zdrowy rozsądek
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Nie wchodź na lód – strażacy apelują o zdrowy rozsądek

Od kliku dni temperatura w naszym regionie jest dodatnia, a co za tym idzie mamy do czynienia z odwilżą. Wchodzenie w takich warunkach na lód, to proszenie się o kłopoty.

Wielkopolscy strażacy apelują do mieszkańców, aby odpuścili sobie spacery po lodzie, który coraz częściej pokrywa lodowa jest zbyt cienka, by utrzymać ciężar człowieka.

Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce nie udało się uratować pięciu osób, pod którymi załamał się lód, a kolejnych dziesięć osób wymagało pomocy lekarskiej – komentuje Sławomir Brandt z KW PSP w Poznaniu. Natomiast sami strażacy na terenie Wielkopolski wyjeżdżali już ponad 130 razy, by ratować uwięzione na lodzie osoby i zwierzęta.

Lód topnieje szybko, szczególnie teraz, kiedy za oknami temperatury wynoszą plus 7 stopni Celsjusza i więcej. Nawet wtedy, kiedy są srogie mrozy, wejście na lód może się źle skończyć.

Strażacy przypominają, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki jest nie tyle proszeniem, co dobijaniem się o nieszczęście.

Nie wchodź na lód – strażacy apelują o zdrowy rozsądek

Poza apelem o unikanie zamarzniętych akwenów strażacy radzą także, co zrobić w przypadku napotkania sytuacji, w której są osoby uwięzione na lodzie.

– Każdy powinien pamiętać, że w przypadku zauważenia osoby, pod którą załamał się lód najpierw należy zadzwonić po ratunek, dopiero potem można samemu ruszyć z pomocą. Musimy mieć świadomość, że skoro lód załamał się pod kimś – może też pęknąć i pod nami. Zawiadamiając służby ratownicze musimy precyzyjnie określić miejsce zdarzenia – to kluczowe dla szybkiego dotarcia pomocy. Wchodząc na lód, by ratować inną osobę, powinniśmy mieć ze sobą coś, co jej podamy bez potrzeby zbliżania się do krawędzi przerębla – szalik, gałąź, pasek czy sanki – wyjaśnia brygadier Brandt.

Mając w głowie te rady znacznie zwiększamy szans na przeżycie i ratunek dla siebie i ewentualnej osoby w potrzebie. Warto o tym pamiętać, kiedy zechcemy wejść na zamarznięty akwen.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Głośny wybuch w Śremie. Wysadzono bankomat

Policja w Śremie około godziny 2 w nocy otrzymała zgłoszenie o wybuchu w jednym z bloków przy ul. Chłapowskiego. Na miejscu okazało się, że...

Fakty i mity na temat e-mobilności

Produkcja elektrolitu generuje wiele odpadów i zużywa dużo energii? Mit! Jeśli chcesz wypić słodką herbatę, dodajesz do niej cukier i mieszasz. Tak właśnie działa proces...

Kiermasz charytatywny dla Olgi Miśkiewicz

Olga Miśkiewicz z Kiszkowa w Wielkopolsce to malutka dziewczynka, który choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. - SMA to bardzo ciężka choroba genetyczna....