0.6 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Lewica domaga się lepszej organizacji szczepień
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Lewica domaga się lepszej organizacji szczepień

W czwartek, 18 lutego w Śremie dyżurował Tadeusz Tomaszewski. Poseł Lewicy spotkał się również z dziennikarzami. W kilku zdaniach przedstawił kilka najważniejszych spraw, jakimi w ostatnim czasie zajmuje się Lewica.

Jednym z pilniejszych tematów jest ten dotyczący szczepień. – 25 stycznia ruszyły szczepienia dla grup seniorów 80 i 70+. Pragnę zauważyć, że wśród tej grupy są osoby niepełnosprawne, niesamodzielne czy obłożnie chore. Rząd jakiś czas temu zapowiedział, że w każdej gminie ma powstać mobilny punkt szczepień, po to by zapewnić dostęp do szczepień przeciwko Covid-19  wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki medycznej. Obecnie wiele osób niesamodzielnych, obłożnie chorych dramatycznie pyta kto i kiedy do nich przyjedzie i przeprowadzi szczepienie. Punkty natomiast tego nie robią – zauważa Tadeusz Tomaszewski.

W tej sprawie poseł Lewicy zwrócił się pod koniec stycznia z interpelacją do ministra zdrowia. Jak widać poskutkowała, bowiem Adam Niedzielski w komunikacie z 17 lutego poinformował, że powstaną wyjazdowe punkty szczepień.

Mobilne punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych – wyjaśnia minister

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez Internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Mobilne punkty szczepień otrzymają bowiem odrębną pulę szczepionek. Choć tu musimy mieć na uwadze fakt, że producenci szczepionek dość drastycznie zmniejszyli liczbę dostaw. W tej sprawie Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o skuteczniejsze negocjacje z firmami farmaceutycznymi, które nie wywiązują się ze złożonych wcześniej deklaracji.  – Niestety tej szczepionki ciągle mamy za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała umowy z dostawcami z całego świata – twierdzi premier Mateusz Morawiecki.

Lewica walczy o zrównanie świadczenia pielęgnacyjnego

Poseł Tadeusz Tomaszewski zajął się również sprawą zrównania świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że obecnie opiekunowie niepełnosprawnych dzieci otrzymują świadczenie wysokości 1971 zł/mc. Tymczasem opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych tylko 620 zł/mc.

– Już ponad 6 lat minęło od wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że takie rozwiązanie prawne narusza konstytucję. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych na własną rękę starają się wyegzekwować pomoc finansową w procedurze odwoławczo-skargowej. Korzystają na tym kancelarie prawne, które za pomoc prawną pobierają wysoką prowizję i często procent od kwoty zaległych świadczeń – tłumaczy przedstawiciel Lewicy. Klub poselski domaga się od ministra rodziny i polityki społecznej stworzenia ustawy, która będzie zgodna z wcześniejszym wyrokiem TK i ureguluje stawki świadczenia pielęgnacyjnego.

Nie poprze podatku Morawieckiego

– Z niepokojem obserwujemy jak pod sztandarem pomocy wprowadza się podatek od mediów, który trudno nie nazwać inaczej niż podatkiem Morawieckiego. Danina ta ma krok po kroku i systematycznie doprowadzić do tego, by media miały ograniczone możliwości finansowe oraz były uzależnione od państwa. A my się na to nie godzimy. Uważamy, że propozycja rządu jest kuriozalna. Sprowadza się do tego, by wziąć pieniądze od mediów, których władza nie kontroluje i rozdać je tym, którzy się władzy podobają – podkreśla Tadeusz Tomaszewski. Poseł uważa również, że jedyną receptą na uzdrowienie mediów publicznych są wybory.

To polityczne polowanie

Na koniec spotkania zapytaliśmy posła Lewicy o Ruch Polska 2050. Przypomnijmy, że jako pierwsza Ruch Szymona Hołowni poparła była już posłanka Lewicy – Hanna Gill-Piątek. – Wydaje mi się, że niektórzy posłowie decydują się na zmianę barw politycznych, ponieważ źle czują się w swoich klubach poselskich. Uważam jednak, że takie polityczne polowanie Szymona Hołowni nie przyniesie mu splendoru. Debata dotycząca praw kobiet wkrótce zweryfikuje poglądy – podsumował Tadeusz Tomaszewski.

Poprzedni artykułKinoteatr Słonko zaprasza!
Następny artykułWyjątkowe banery
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Wkrótce rusza lodowisko. Śremski Sport zaprasza na mikołajkowy weekend

Tradycyjnie w okresie Mikołajek Śremski Sport uruchamia lodowisko. Tym razem zostanie ono uruchomione w sobotę 4 listopada. W związku z tym i trwaniem akcji...

Kuriozalny gol i porażka na koniec jesieni

Apetyty i oczekiwania były znacznie większe. Mimo iż wszystkie jesienne mecze śremianie rozgrywali na boiskach rywali, to celem było miejsce w czołowej trójce i...

Sukces KGW Brodniczanki! Gospodynie jedne z najlepszych w Wielkopolsce

Do 6 października KGW mogła zgłaszać swój akces w konkursie „Aktywne Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs został...