10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Koronawirus nie odpuszcza. Trwa szczepienie seniorów i nauczycieli
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Koronawirus nie odpuszcza. Trwa szczepienie seniorów i nauczycieli

Powoli mija rok odkąd wirus z Chin podstępem wdarł się do naszego życia. W Polsce koronawirusem, według oficjalnych rządowych danych, dotychczas zakaziły się 1 605 372 osoby. Covid-19 przyczynił się do śmierci ponad 40 tys. Polaków. W tych statystykach są również ujęci mieszkańcy powiatu śremskiego. W Szpitalu Powiatowym w Śremie, od momentu powstania oddziałów „covidowych” do końca stycznia, leczono w sumie około 400 pacjentów. Ile osób zmarło?

Dane Ministerstwa Zdrowia ze środy, 17 lutego podają 8694 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia w całym kraju. W powiecie śremskim tego dnia pojawiło się 13 nowych zakażeń. Na kwarantannie aktualnie przebywa około 100 osób. Tymczasem rząd stopniowo odmraża niektóre gałęzie gospodarki, przypominając jednak, że zmiany te są tylko na próbę.

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry i baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie do 28 lutego. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu – apeluje minister zdrowia, Adam Niedzielski

Rząd już dziś zapowiada, że jeśli z dnia na dzień liczba nowych zakażeń będzie rosła, to wrócimy do starych obostrzeń. Politycy największe nadzieje na pokonanie pandemii wiążą ze szczepionką przeciwko Covid-19. Jako pierwsi szczepionkę przyjęli medycy.

– Do końca stycznia 2021 roku w śremskim szpitalu zostało zaszczepionych w tej grupie około 1500 osób, w tym 500 otrzymało drugą dawkę. Wśród osób zaszczepionych w grupie „0” prócz pracowników medycznych i pracowników administracji naszego szpitala są także przedstawiciele innych placówek medycznych, domów opieki społecznej, stacji sanitarno-epidemiologicznej, aptek, punktów aptecznych, hurtowni farmaceutycznych czy punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne – wyjaśnia Michał Sobolewski, prezes Szpitala Powiatowego w Śremie.

Aktualnie trwa szczepienie seniorów oraz nauczycieli. Do czwartku, 4 lutego w śremskim szpitalu zaszczepiono łącznie 240 seniorów oraz 120 osób przebywających w domu pomocy społecznej. Zainteresowanie szczepionką jest jednak znacznie większe.

Obecnie zgłosiło się około 1200 osób, które są zapisane do pierwszego szczepienia w terminach do 31.03.21r.  Terminarz szczepień został zorganizowany na podstawie obowiązujących wytycznych i wynikał z ograniczeń dostaw szczepionek do naszej placówki. Jeżeli tylko będzie zagwarantowana większa ilość dostaw, szpital dostosuje organizację szczepień w taki sposób, aby móc zaszczepić jak największą ilość osób. Na obecnym etapie ograniczenia w szczepieniu wynikają z przyczyn od nas niezależnych – wyjaśnia Michał Sobolewski

W punkcie szczepień przy śremskim szpitalu podaje się szczepionkę firmy Pfizer. Natomiast produkt firmy AstraZeneca trafi do nauczycieli. – Zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Zdrowia od poniedziałku, 15 lutego rozpoczęliśmy szczepienia nauczycieli.  Osoby zgłoszone przez dyrektorów szkół i placówek specjalnych, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, mają otrzymać szczepionkę firmy AstraZeneca. Punkt Szczepień otrzyma 100 dawek szczepionek. Osoby zgłoszone do naszego Punktu Szczepień otrzymają powiadomienie sms o dacie i godzinie szczepienia – zapewnia prezes szpitala.

Medycy liczą na to, że szczepionka znacznie zmniejszy ilość osób chorujących na Covid-19. Spaść ma także liczba osób wymagających hospitalizacji. Na oddziałach covidowych w śremskiej placówce w ostatnim czasie przebywało 30 osób. Od momentu ich powstania do końca stycznia leczono w sumie 400 pacjentów. W tym czasie 78 osób zmarło z powodu Covid lub wskutek chorób towarzyszących.

Cztery osoby zmarły z powodu Covid-19, tzn. bezpośrednią przyczyną zgonu było zakażenie koronawirusem. Natomiast w pozostałych 74 przypadkach zgon nastąpił na skutek chorób współistniejących – dodaje Michał Sobolewski

Prezes śremskiej placówki jest zadowolony z postępu szczepień w naszym regionie. – Powiat śremski osiągnął bardzo dobry wskaźnik zaszczepienia przeciw Covid-19.  Prócz  Punktu Szczepień zorganizowanego w naszym szpitalu, szczepienia prowadzi także Przychodnia Lekarza Rodzinnego i Lekarzy Specjalistów  Ko-Med, punkty w Brodnicy, Dolsku, Książu Wlkp., a  Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny SP SZOZ uczestniczył w części szczepień dotyczących grupy „0” – podkreśla szef Szpitala Powiatowego w Śremie.

Z informacji uzyskanych z punktu szczepień – Przychodni BELLUS w Książu Wlkp., w ramach Narodowego Programu Szczepień w dniach od 25 stycznia do 10 lutego, zaszczepionych zostało 72 mieszkańców gminy Książ Wlkp. – Do tej pory na szczepienia w gminie Książ Wlkp. zapisało się 300 ksiąskich seniorów, co stanowi blisko 37 proc. wszystkich osób w wieku powyżej 70 lat – informuje ksiąski magistrat.

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...