17.7 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Kilka osób straciło kontakt z rzeczywistością. Interweniowała policja
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kilka osób straciło kontakt z rzeczywistością. Interweniowała policja

To cztery różne historie, jednak każda z alkoholem w tle. Policjanci z KPP w Śremie w miniony weekend ratowali przed zamarznięciem pijane osoby. Radny Bartkowiak apeluje o stworzenie w powiecie śremskim izby wytrzeźwień. Starosta takiej potrzeby nie widzi.

Zimowa aura bardzo cieszy i ma swój niewątpliwy urok. Jednak niskie temperatury są niebezpieczne dla osób, które z uwagi na ilość spożytego alkoholu zupełnie straciły kontakt z rzeczywistością i nie są w stanie o siebie zadbać. Podczas minionego weekendu mieszkańcy powiatu śremskiego nie przechodzili obojętnie wobec takich osób i wykazali się prawdziwą odpowiedzialnością – informuje podinsp. Ewa Kasińska.

W miniony piątek, 12 lutego o godz. 15.02 dyżurny śremskiej policji został powiadomiony o tym, że na terenie Miejskiego Parku Ekologicznego im. Włodzimierza Puchalskiego w Śremie leży mężczyzna. Po sprawdzeniu okazało się, że śremianin jest nietrzeźwy. – Z uwagi na niską temperaturę policjanci odwieźli go do miejsca zamieszkania i przekazali córce – dodaje rzecznik.

Godzinę później dyżurny śremskiej komendy policji odebrał zgłoszenie o pijanym mężczyźnie, który leżał na ławce znajdującej się przy trasie Śrem – Nochowo. – Tym razem do upojonego alkoholem mieszkańca gminy Śrem funkcjonariusze musieli wezwać pogotowie, które zabrało mężczyznę do szpitala – wyjaśnia Ewa Kasińska.

Natomiast w niedzielę, 14 lutego tuż po północy dyżurny śremskiej policji został powiadomiony o tym, że na parkingu przy markecie w Śremie leży pijana kobieta. – Okazało się, że śremianka faktycznie znajdowała się w stanie upojenia alkoholowego. Z uwagi na niską temperaturę, policjanci odwieźli ją do miejsca zamieszkania i przekazali synowi – tłumaczy rzecznik.

Również w niedzielę, o godz. 07.12 dyżurny śremskiej komendy policji odebrał zgłoszenie o pijanym mężczyźnie, który leżał na chodniku w Książu Wielkopolskim. Także tego mężczyznę policyjny patrol odwiózł do miejsca zamieszkania i przekazał żonie.

Z powyższych informacji wynika, że w trzech na czterech przypadkach pijane osoby zostały przekazane rodzinom. Przypomnijmy, że na początku lutego radny Hieronim Bartkowiak zwrócił się do starosty śremskiego z interpelacją dotyczącą powstania izby wytrzeźwień w powiecie śremskim. Prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem uważa, że takie miejsce jest niezbędne.

Być może izba wytrzeźwień nie rozwiąże problemu w stu procentach, ale z pewnością pomoże uporać się z alkoholizmem wśród osób bezdomnych i nie tylko. Musimy bowiem pamiętać, że alkoholizm dotyczy wielu osób, nie tylko tych bez dachu nad głową. Wizyta w takiej izbie z pewnością otrzeźwi niejednego alkoholika – zapewnia Hieronim Bartkowiak

Starosta Zenon Jahns odrzucił jednak pomysł radnego Bartkowiaka, argumentując, że ustawa nie nakłada takiego obowiązku na powiat. Starosta podkreśla, że osoba pijana może zostać odwieziona do domu lub do podmiotu leczniczego. Pijani mogą również zostać doprowadzeni do jednostki policji. Starosta zwraca również uwagę na to, że to do zadań własnych gmin należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywanie problemów alkoholowych.

– Przypomnijmy, że jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, po czym jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, przewrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też podczas niskich temperatur nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Tak więc, jeżeli ktoś znajduje się w okolicznościach zagrażających jego życiu, to jeden twój telefon na nr 112 może go uratować – podkreśla oficer prasowa śremskiej policji.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...