17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościKaganiec na wolne media - "Media bez wyboru"
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Kaganiec na wolne media – „Media bez wyboru”

Środa to dzień protestu wolnych mediów przeciw haraczowi, jaki mają one płacić od reklam. W narracji pisowskiego rządu jest to „składka” czy też „podatek solidarnościowy”, który ma wspomóc walkę z Covid 19.

Czy ktoś z nas znałby prawdę o tej aferze, podobnie jak o wielu innych, gdyby nie wolne media? To pytanie jest tu jak najbardziej na miejscu, bo nie chodzi tu o żadną „składkę”, a jedynie o utrącenie wolnych mediów. Ekonomiczny bat w postaci haraczu od pozyskanych reklam spowoduje, że wielu wydawców prasy czy właścicieli portali internetowych będzie zmuszonych je zamknąć bądź sprzedać. Tak pozbył się u siebie niezależnych gazet Wiktor Orban. Odkupili je od poprzednich właścicieli węgierscy oligarchowie, przyjaciele Orbana. U nas będą to zapewne spółki skarbu państwa. Dał już przykład Orlen, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejne media kupowały takie firmy jak PZU, KGHM, czy państwowe banki.

Tydzień Ziemi Śremskiej, podobnie jak inne niezależne media, nie czerpie dochodów z państwowej kasy, nie sponsorują nas państwowe firmy czy instytucje, utrzymujemy się z reklam od naszych reklamodawców i sprzedaży gazety. W pełni solidaryzujemy się z sygnatariuszami Listu, który zamieszczamy poniżej.

Redakcja

List otwarty
do władz Rzeczypospolitej Polskiej
i
liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  • osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

  • ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

  • pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

  • faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

A to ciekawe